Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Chci začít podnikat, ale bojím se…(1.díl seriálu)

chci začít podnikat, ale bojím se...

Sníte o pracovní, časové nebo finanční svobodě a nezávislosti a tak nějak tušíte, že cesta k tomu vede skrz samostatné podnikání. Zasníte se a vidíte sami sebe, jak tvoříte své vlastní internetové stránky, máte svůj e-shop nebo třeba útulnou kavárnu. Jste vzrušeni z představy být vlastním pánem a vybudovat něco svého, co vás třeba jednou bude živit. Cítíte radost z představy, že děláte něco smysluplného, co vás baví, ba dokonce nabíjí a v čem víte, že jste dobří. Vaši mysl a srdce zaplavuje skvělá energie. A pak…..PRUDKÝ POKLES!

Do mysli se začnou vkrádat první pochybnosti a strachy. Co si to vysníváš? Vždyť jsi obyčejná ženská, kdo by měl zájem o tvoje výrobky? Každý druhý chlap je zručnější než já, tak proč bych měl být se svým umem zajímavý? Mám rodinu, musím být zodpovědný. Co když zkrachuju a zadlužím se? Co tomu řeknou kamarádi a příbuzní? Nikdo si to ode mě nebude kupovat? Bojím se, že to celé nezvládnu, tolik věcí se může stát.

Ano, může se stát TOLIK VĚCÍ! Ale ne hned primárně těch špatných nebo katastrofických. Náš mozek má dar nám barvitě předhazovat katastrofy všeho druhu, balast, který se nám usadil v podvědomí z řečí, zpráv apod. Většina z těch, kteří dnes podnikají, stáli na začátku a řešili úplně stejné obavy a strachy. Ty prostě jsou a budou. Není nic neobvyklého na tom, že to takto prožíváte, nic za co byste se měli stydět. Je to úplně normální. Důležité je, jak s nimi naložíte.

Jak se vypořádat se strachy a obavami z podnikání

 • První je vědět, že tu jsou a budou. Nejen na začátku, ale po celou dobu vašeho podnikání. Překonáte jedny, přijdou druhé. Budete růst a budete stavěni tváři tvář novým výzvám. Budete překonávat limity, o kterých teď nemáte ani páru. Ale to, jak se s nimi poperete hned na začátku, vás předurčuje k boji v budoucnu. Vyhrajete jednou, budete vyhrávat opakovaně. To je identita vítěze.
 • Srovnejte si své motivy. Žádná věc, do které jdete s dobrým úmyslem a motivem, vám neublíží. Bez ohledu na to, jak dopadne. Motivy jsou srdcem celého podnikání a pokud jsou sobecké, zákeřné nebo ubohé, bude se to projevovat v každém skutku, slově i úspěchu resp. neúspěchu. 
 • Sežeňte si informace. Každý je v jiné situaci a proto i jeho strachy budou jiné a v jiném množství. Mnoho z nich je nafouknutých a vyživených nepodloženými informacemi. A přitom je dostupných dostatek informací, které tento druh strachu mohou jednoduše demaskovat. Uvedu vám několik příkladů:
 • Jsem na rodičovské dovolené, ale bojím se začít podnikat, protože se zadlužím. Když si nevydělám, budu muset platit odvody (sociální a zdravotní pojištění apod) a to mě zruinuje. Raději nezačnu. Pravdou je, že mateřská je nejideálnějším časem pro rozjezd podnikání. Máte na něj čas, první rok neplatíte absolutně nic, žádné odvody a když nic nevyděláte, neplatíte ani další rok. Nic neriskujete, tak proč se bát?
 • Abych mohl začít podnikat, musím mít hodně času a ten nemám. Mám rodinu, práci, školu atd. Pravdou je, že čas máte. A investovat jej – v počátku třeba po nocích – do rozjezdu svého podnikání, je jednou z nejlepších investic. Hold si ukrojíte několik hodin spánku týdně, ale za to to stojí.
 • Potřebuji balík peněz a bohatého strýčka nemám. A kdo má :-)? Start podnikání není o množství peněz. Dnes se dá začít s málem. Speciálně podnikání přes internet je doslova o pár korunách počátečních investic. (Např. registrace domény a webhosting cca 400 Kč/rok, pronájem e-shopu od 2000 Kč/rok.)
 • Ale já mám velký sen a ten není jednoduchý a vyžaduje hodně práce i peněz. OK :-) Tak začněte oklikou, s málem a vydělejte si postupně na splnění svého snu. Nezahoďte možnost vykročit a jít svou cestou ke svému cíli jen proto, že to nyní nejde v rozsahu, který chcete nebo potřebujete.
 • Berte jen tolik, kolik unesete. Nenechte se zahltit množstvím informací, soustřeďte se jen na to, co potřebujete na první kroky. Neřešte vzdálené milníky, protože pak vám to přeroste přes hlavu a udusí vaši odvahu. Jste podnikatelské novorozeňátko, tak k sobě také přistupujte. Servírujte si stravu, kterou zvládnete. Až se posílíte a povyrostete, přidáte hutnější. Na začátku se soustřeďte na postupy, které fakt potřebujete, investujte do vybudování a nastavení prvních věcí, ze kterých postavíte funkční byznys, který bude mít předpoklady se rozjet. Žádné šišaté kolo, které vás daleko nedoveze. Investice do toho, co funguje, vložení času a sil tam, kam se to vyplatí, je na začátku ZÁSADNÍ. Nesebere vám to síly ani chuť. Naopak vás to nabije energií a chutí pokračovat a z toho prvotního malého byznys kolečka vybudovat pořádnou káru, která vás poveze mnoho let a dojedete hodně daleko!
 • Sepište si strachy a obavy, které máte a hledejte na ně KONKRÉTNÍ odpovědi a řešení. Každý strach se dá demaskovat pravdou.
 • Vzdělávejte se. V oblasti informací platí pravidlo výše, berte jen tolik, kolik unesete. V oblasti osobního, lidského, nešetřete. Naučte se pracovat s motivací, odhalujte svůj charakter, temperament i limity plynoucí třeba z vašeho dětství. Dělejte konkrétní praktické kroky pro růst vaší osobnosti. Opouštějte svůj vlastní stín. Objevujte své poslání a nadání. Svůj smysl bytí. A ten pak otiskujte i do svého podnikání. Je to sice celoživotní proces, ale aby začal, musíme nejdříve porozumět jeho nutnosti pro naše podnikání.
 • NIKDY neztrácejte fokus. Jděte k prvnímu cíli, který jste si vytyčili. Až tam budete, jděte dál. Nepřibírejte další věci a nápady, dokud nedotáhnete ten jeden, do kterého jste se pustili. Nezavrhujte jej, protože ještě nepřinesl výsledky. Věříte-li svému dílu, pak počkejte na první ovoce. Rozjezd podnikání je jako strom – než přinese ovoce, je to pěkná fůra práce. 
 • Dejte si pozor na ty, se kterými se stýkáte. Musíte překonávat i tak dost překážek. Tak proč si ještě přidávat další v podobě podrývačských řečí, hloupých poznámek, opovržlivých úšklebků nebo katastrofických scénářů z úst těch, kteří sedí na prdeli a nikdy nic pořádného neudělali. Jen nadávají na svůj život, společnost, stát, holuby a co já vím, co všechno ještě. NEPOSLOUCHEJTE JE. Jděte za svým snem, pracujte na dosažení svých cílů a obklopte se těmi, kteří vám budou fandit. A když je nenajdete ve svém okolí, najděte si ty virtuální povzbuzovače. Hlavně nebuďte sami. 
 • Radujte se i z pidi úspěchů. To se rozhodně naučte. Nestyďte se si říct: „Jo, tohle se mi povedlo.“ A když ne, tak to hoďte za hlavu. Má-li to dopad na někoho dalšího, omluvte se a vyřešte to. To ostatní nikdo nevidí, jen vy, tak si to neberte osobně :-) I šnek nakonec doleze tam, kam chtěl, když se nevzdá.

 

Rozdíl mezi těmi, kteří podnikají a těmi, kteří ne, je jen v jediném. Ti první překonali své obavy a strachy a šli do akce. Vykročili, udělali svůj první krok a pak stovky a tisíce dalších. Chcete začít podnikat? Pak neberte svoje strachy jako důvod nezačít. Zpracujte je a začněte. Protože:

 

Kdo nevykročí, nikam nedojde.

 

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů