Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Chci začít podnikat, ale nevím s čím….(2.díl seriálu)

S čím začít podnikat

Máte jasno v tom, že byste rádi začali podnikat, ale zasekli jste na tom, že nevíte, s čím? Zdánlivě těžká věc, jako vybrat si svůj obor podnikání, je ve skutečnosti na celém podnikání to nejjednodušší. Podívejme se na to blíže.

Každé podnikání by mělo korespondovat s vaším vlastním životem a osobností. Nespolečenský introvert se bude trápit v aktivním nabízení služeb nebo výrobků, naopak extroverta asi nebude bavit práce s daty nebo čísly. Vaše povaha a temperament vám jako první napoví v tom, jaký směr vám bude sedět. Pokud netušíte, jak na tom se svým temperamentem a silnými a slabými stránkami z něho pramenící jste, věnujte tomu čas. Mnohonásobně se vám to vyplatí. Ušetříte si nejednu slzu a zbytečnou prohru. Existuje mnoho testů, za sebe mohu doporučit např. Dynamiku bohatství, která mě hodně zasáhla a když jsem si četla výsledek a hodnocení, měla jsem úplně zimnici, jak to sedělo a jak mi to otevřelo nové porozumění a cesty. Vlastně lituji, že jsem kolem ní chodila tak dlouho a rozhoupala se k udělání až po asi 2 letech. Není nejlevnější, ale investice se vám vyplatí. A pokud do roka začnete podnikat, můžete si tento výdaj dát do zřizovacích nákladů ;-) 

Další důležitou věcí, kterou musíte zohlednit ve vašem výběru, s čím budete podnikat, je vaše vášeň. Možná silné slovo, můžeme také říct: to co máte rádi, co rádi děláte. Co vás zajímá. Každý má něco, co ho baví. Ať už je to focení, vaření, ruční výroba, počítačové hry nebo programy, auta, líčení, móda, výchova dětí, nakupování, sex atd. Existuje jedna známá – velmi jednoduchá – pomůcka:

Zamyslete se nad tím, co máte rádi. Co často děláte a baví vás to. Těšíte se na to. Přirozeně se v tom zdokonalujete. Často o tom mluvíte. A když o tom mluvíte, cítíte energii, život, nadšení, zájem. Určitě vám minimálně jedna věc vyleze.

Tato pomůcka je skvělá při výběru info podnikání. Většinou máte už kus cesty v té oblasti za sebou a máte se o čem podělit s druhými. Neustále zcela přirozeně vyhledáváte nové informace a budujete v tom sami sebe. Pak není nic jednoduššího, než vzít tuto svou vášeň a dát ji tvář (webové stránky, blog, prodejní kanál apod.), která vás začne živit. 

Tady vám dám jeden příklad, našlo by se jich opravdu spousta, ale na doladění této myšlenky jsem vybrala pejskaření. Mnoho lidí má rádo pejsky. Pokud však jdete dál a nemáte jen domácího mazlíčka, se kterým se jdete 3x denně projít, můžete na tom odstartovat své podnikání.  Je péče – třeba i o konkrétní rasu – vaší vášní? Víte vše o nemocech, žrádle, výcviku apod? Pořiďte si nové štěně a sdílejte konkrétní chovatelské a cvičitelské rady. Začněte třeba natáčet videa jak roste, jak ho cvičíte, pište články a rady a začněte si budovat komunitu svých fandů a zájemců. Máte šikovnou maminku nebo partnerku? Může začít šít originální obojky nebo módu pro psí mazlíčky. Otevřete si u toho e-shop s výživou. Kolem každé vášně se dá vystavět byznys, který budete dělat rádi, milovat ho a tato láska se bude skrze monitor a vaši internetovou práci přenášet k dalším lidem. Můžete prodávat své know-how a ušetřit tak lidem čas a trápení. Nebo své know-how použijete k budování vaší databáze a prodávat budete něco jiného, co s vaším oborem vášně přímo souvisí. Každá práce, která je dělaná s láskou a nadšením, si přitáhne zákazníky. 

Také můžete začít s oblastí, ve které se aktuálně pohybujete. Takto jsem například začala své podnikání já. V té době jsem se pohybovala na jednom inzertním serveru, velmi dobře jsem znala, jak to tam chodí a nakupovala jsem pro sebe a děti konkrétní značku a druh oblečení. A tak bylo při rozhodování pro mě úplně přirozené, že jsem začala s prodejem Next oblečení v prostředí, které jsem znala. Byl to první krok, který mě nakonec dovedl k úplně jinému oboru, ale bez něj bych dnes nebyla tam, kde jsem. 

Výběr oboru podnikání by měl souviset s vámi a vaším životem. Pak budete mít co předat, bude vás vaše podnikání bavit a pomůže vám to překonat těžké chvíle. 

Možná už teď máte jasno. Vidíte jednu věc, která vás charakterizuje a se kterou můžete začít. Neodkládejte to a jděte do toho! Začněte si jednoduše budovat svůj budoucí příjem. A nezáleží na tom, zda bude hlavní nebo vedlejší. Nikdy nevíte, kam vás vaše cesta zavede, ale můžete se to dozvědět jen tehdy, když se na ni vydáte. A  bez prvního kroku to prostě nepůjde :-)

Možná ale máte oblastí zájmu více a nevíte, co vybrat. Nevěště hlavu, ani touhu začít na hřebík. Jednoduše si to sepište. Znám lidi, kteří jsou tak multifunkční, že jejich seznam skýtal i více jak 5 hlavních aktivit. Důležité je vybrat JEN JEDNU. A tou začít. Dejte si čas. Poraďte se s druhými. Pozor – ale jen s těmi, kteří vás pochopí a na vaší plánované cestě vás podpoří. Vyhněte se sketpikům, rýpalům a kritikům. Ty vás tak akorát ve vašem rozhodování paralyzují. Pište si kolem jednotlivých aktivit všechny nápady. Uvidíte, že kolem některých jich bude jen pár a brzy je nebudete mít kam rozvíjet a vyřadíte je. Na konec tu jednu správnou vyberete :-)

Vybrat podnikatelský obor není těžké. Jste to vy, váš život, váš temperament, vaše vášně, vaše blízké prostředí. Nebojte se začít. 

 

 
Kdo nevykročí, nikam nedojde. 

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů