Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Chci začít podnikat, ale moc toho neumím (3.díl seriálu)

podnikat

Seriál článků Chci začít podnikat, ale….pokračuje tentokrát tématem, které může paralyzovat a dokonale odradit i plně rozhodnutého nadšence s podnikáním začít. I když víte, že podnikatelský obor souvisí s vaším životem, temperamentem a vášní (viz článek), může vám najednou ten váš život a pohled na věc, připadat naprosto tuctový a obyčejný. Nic, o čem by stálo za to se dělit s ostatními nebo podstupovat námahu budovat vlastní byznys. Velmi rychle to může sklouznout až ve skličující myšlenky, že je to blbost podnikat, že stejně neprorazím a nebudu úspěšný či všechno tu už je a všichni jsou lepší než já. Nezoufejte, pokud se teď poznáváte. Tenhle stav je normální a dokonce se opakuje a to bez ohledu na to, jestli  o začátku podnikání teprve uvažujete nebo již úspěšně podnikáte. A právě proto považuji za zásadní naučit se ho zvládat a umět s ním správně pracovat.

 

Úspěšný podnikatel totiž není ten, který vše dělá dobře, je silný a nikdy nepochybuje o sobě a své práci. Ba ne! Úspěšný podnikatel je ten, který poznal svého nepřítele, ale nepodlehl mu! Překonává překážky, zpracovává své obavy a předtuchy :-),  nebojí se svých slabin a jde stále vpřed. 

 

Pojďme se nyní nepříteli s názvem Nic moc neumím, nejsem dost dobrý, podívat blíže na zoubek.  Jaké jsou 4 nejčastější důvody, proč v nás vzniká:

 

1) To ví každý

Nejčastějším potravou pocitu moc toho neumím je dojem, že to, co vím a o co bych se chtěl s druhými dělit, je obyčejné a ví to určitě každý. Jenže neví. Jenže se tomu špatně věří. Ale je to tak.

Zkuste si teď vzpomenout na nějakou situaci, kdy jste někomu druhému něco vysvětlovali, „poučovali“ ho, sdíleli s ním své zkušenosti apod. A kdy jste slyšeli: „No jo, takhle jsem se na to nedíval.“ „Zajímavý úhle pohledu, takhle jsem o tom  nepřemýšlel.“ „Jé, díky, to jsem nevěděl, díky žes mi poradil, řekl mi to.“ Vsadím se, že jste to každý zažil.

A o tom to je. Všichni nevědí všechno a vaše zkušenosti, nápady, poznání, mohou být pro spoustu lidí zajímavý a objevný. A  je jedno, jestli to budou informace, rady, návody a nebo prodej konkrétních fyzických produktů. Vše si najde svého zákazníka.


 

2) Jiní to podají lépe

Nepoznání své hodnoty aneb jsem jen prostředník. Poznání, že všechno už bylo řečeno a všechno už tu je, je pravdivý. Ano, je zde spousta e-shopů a určitě i ve vašem plánovaném odvětví nebude jen jeden. A ano, je zde konkurence, která už ten váš obor dělá a radí v něm lidem. A víte co? TO JE V POŘÁDKU. A neznamená to, že už pro vás na trhu není místo. Naopak. Každý z nás jsme jen prostředník poznání a vědění. Nikdo nepřináší v základu nic nového. Nevynalézáme znovu trakař. Ale! Přinášíme svou jedinečnost.

Zase vás zaúkoluji zavzpomínáním si. Vzpomeňte si (klasicky se to stává ve škole), kdy vám někdo něco říkal, vysvětloval, snažil se vás inspirovat a vy nic. S vámi to prostě nic nedělalo, nerezonovalo nebo jste to třeba vůbec nepochopili. A pak přijde někdo jiný, vysvětlí vám věc po svém, svým způsobem a vám se najednou rozsvítí. A nebo. Někdo podává téma, které vás zajímá, ale ten člověk a jeho projev vám prostě nesedí. Přijdete na e-shop a prostředí je vám nepříjemné. A pak přijde někdo jiný, nebo navštívíte jiný e-shop a rázem je všechno jinak. Přijímáte, kupujete. 

Každý jsme jen prostředník a svou jedinečností v podnikání (to svoje podnikání děláme s vášní, zájmem a láskou) oslovujeme konkrétní lidi. Takže není potřeba se bát začít podnikat, začít něco dělat, pustit se do nových projektů, jen proto, že to dělají druzí. Vy jste jedineční a když tu svou jedinečnost otisknete do svého podnikání, pak vytvoříte značku, brand, tvář, kterou budou lidé vyhledávat a za kterou půjdou. Každý z nás mám svůj vlastní okruh fanoušků.


 

3) Srovnávání se

Tak to je strašný zabiják jakékoliv vlastní hodnoty. Koukněte se na obrázek.

.
srovnavani se

Srovnáváním se s druhými se de facto stavíte do pomyslné lajny. Na jedné straně jsou ti, kteří vám připadají horší, slabší, méně nápadití, méně zajímaví. Na straně druhé jsou ti velikáni, ti lepší, ti úspěšnější. Problém je v tom, že tuhle lajnu tvoříte z domněnek, z toho, jak VY sami vyhodnocujete situaci, jak na vás věci působí. Ten, kdo je u vás slabší, může být pro jiného silnější. Nebo může být zcela spokojený se svým postavením a vnímat ho jako úspěch, zatímco vy ho vyhodnocujete jako neúspěšného. Naopak ti podle vás silní a úspěšní, mohou vytvářet obrázek, který není až tak pravdivý nebo zářný. Nikdy nevidíte všechny aspekty, všechny vstupní hodnoty a vše posuzujete jen od sebe. A vliv má na to i třeba jen taková maličkost, jako momentální nálada. 

Je to úplně jednoduché. V posuzování s druhými NIKDY NEZVÍTĚZÍTE. Nejde to. Když se budete srovnávat se slabšími, budete pyšní a jedinci se sklonem k sebezkoumání mohou upadnout do pocitů viny, jak jsou strašní, že parazitují na slabších. Když se naopak budete srovnávat se silnějšími, přisviští si pocit malomyslnosti, pocitu, že nejste dost dobří, že tohle ještě neumíte, že vás nikdo nemá rád, že se na vše vykašlete, že nezačnete a tisíc plus jeden další pocit nehodnosti, malosti a beznaděje.

Jediný správný pohled není ani napravo a ani nalevo, ale vpřed. Vždycky se dívejte jen dopředu. Za prvé tam je zrcadlo, kde uvidíte sebe, člověka s vlastním životem, hodnotou, cestou, kterou už máte za sebou. A za druhé – před vámi je taky cesta vpřed. Ta vaše, jedinečná.

A když se pak rozhlédnete, už nemusíte vidět slabší nebo silnější, ale sobě rovné, jedinečné bytosti, které mají svou jedinečnou cestu. Stejně jako vy. A možná se s některými ta vaše cesta protne. Tomu se říká spolupráce :-)

Kráčejte po své cestě s vědomím vlastní hodnoty a nesrovnávejte se s druhými. Každý má tu svou cestu. 


 

4) Čekání na dokonalost

Jo, tak to je taky chuťovkový nepřítel, který vás dokáže zadržet ne na den, ale klidně na roky. Místo toho, abyste se pustili do byznysu a práce na své svobodě a přáních, zůstáváte v pocitech, že nejste ještě připraveni. Ještě se musíte zdokonalit. Ještě toho nevíte dost. A víte co?

 

Neusilujte o dokonalost. Mobil vám také perfektně poslouží, i když je nabitej třeba jen na 40%.

 

Je zbytečné čekat na to, až budete dokonale připraveni, Nikdy nebudete. Raději už nečekejte ani den a začněte s tím, co už máte a víte a začněte hned. Neodkládejte své začátky podnikání a pusťte se rovnou do díla. Jste na to připraveni takoví, jací jste teď. Nedokonalé něco je totiž lepší než dokonalé nic. 

 

Veřejné tajemství závěrem:

Víte, tenhle článek jsem psala ve chvíli, kdy mě tento nepřítel jménem nejsem dost dobrá navštívil. Upadla jsem do srovnávání se. Byla jsem paralyzovaná, nechtěla nic dělat, nic mě netěšilo. Neviděla jsem v ničem smysl. Ale rozhodla jsem se, že mu dám do nosu. Sedla jsem a napsala tento článek s vírou a vědomím, že na druhé straně jsou lidé, kteří si ho rádi přečtou, potěší je, povzbudí, pomůže. Jste tam :-)?

A tak, pokud vás tento nepřítel také navštěvuje, vyjádřete svou podporu a odhodlání tím, že dáte tomuhle článku FB like. A až k vám zase přijde, vzpomeňte si, že tady jeden z těch liků je váš, že tu máte svůj veřejný slib, že se s ním vždycky poperete. A zároveň tím povzbudíte mě a vyjádříte mi podporu a až zas jednou přijde ke mě, přijdu se sem podívat já, abych si připomněla pravdu a zase se mohla dívat jen vpřed.

 

Pamatujte tedy, že nikdo neví všechno, že jste prostředník , že nemá smysl se srovnávat a ani čekat na dokonalost. Víte-li, že podnikání je cesta pro vás, pusťte se po ní. Vezměte si sebou nabušeného pomocníka, buďte jedineční a dívejte se jen vpřed. 

 

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře
  1. Jirka Rybar napsal:

    Pěkný článek, dobře jste vystihla tento problém většiny začínajících podnikatelů.

    • Veronika Mašínová napsal:

      Děkuji Jirko. A někdy to není jen o začátcích, některé postoje nás brzdí pořád, dokud je nerozklíčujeme a nerozhodneme se s nimi poprat. A však to ty znáš sám velmi dobře :-)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů