Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Jak se bránit zahlcení informacemi

itle

Před časem jsem napsala článek, kde mj. píšu o tom, jak kurz Podnikání z pláže změnil můj pohled na mnohé info podnikatele a jak se učím oddělovat ovce od vlků. A také o zahlcenosti e-mailové schránky množstvím neodolatelných nabídek.

Po několika týdnech jsem zjistila, že jsem sice z jedné strany odstřihla ty, které považuji za vlky, ale z druhé strany přišla smečka další, asi 6x větší než ta původní :-) AHA. Moment. Zastavit stát.  Kde je problém a proč to nefunguje? Proč mám e-mailovou schránku zase zahlcenou zprávama od úplně jiných lidí? Proč, proč a dalších mnoho proč? Na které jsem  v zápalu života a událostí nehledala odpovědi a jen vylepšila systém archivace a třídění. Po kolikáté už :-)? 

 

Máte to podobně? Nezoufejte. Ono stačí jen se na chvíli zastavit a popřemýšlet, co OPRAVDU chci číst, co OPRAVDU potřebuji a co mi OPRAVDU pomáhá a buduje mě. Třeba vás mé  myšlenky inspirují k novému pohledu na věc. 

 

 

Když něco máme vyřešit, nebo když se něco má ve vašem životě stát a změnit, STANE SE TO. A tak ke mě na počátku září přišla nabídka – možnost – pokračovat v mém oblíbeném kurzu Podnikání z pláže a jít na „střední“. Věděla jsem hned, že je to pro mě, nemusela jsem váhat ani chviličku. Však jsem také podle čísla faktury byla druhá, která se přihlásila ;-) 

Školné je vysoké. Dost vysoké. Při správném úhlu pohledu je to téměř zadarmo, ale to není teď důležité. Věděla jsem, že dávám dost tisíc za něco, co nebude vodička nebo čajíček, co bude vyžadovat můj čas, nasazení, učení se. Budu se muset snažit pochopit úplně nové věci, naučit se technologické postupy a vše začít zavádět do praxe a života. A že právě tohle zavádění mě bude stát dalších spoustu času, protože je jasné, že budu věci předělávat, stavět nově a nebude to lehké. 

Položila jsem si několik otázek:

 • Věřím tomu, že tenhle kurz je hodnotný?
 • Opravdu věřím, že mě má co naučit?
 • Věřím, že má smysl to, co se tam naučím, zavést do praxe? Že se mi vyplatí dát tomu svůj čas a síly, kterých nemám nazbyt?  Vážně mi ten kurz a ty peníze stojí zato? 

A pak jsem si udělala jednoduché závěry:

 • Když tomu kurzu věřím, věřím, že v něm jsou hodnotné informace, které mi mohou pomoci, pak nevěřím kurzu, ale jeho autorce. To ona za ním stojí a ona se pro mě na nastávající půl rok stává hlavním mým učitelem.
 • Když tomu věřím a vím, že je potřeba se to naučit a zavést do praxe, tedy dát tomu svůj čas a síly, pak logicky potřebuji PLNOU koncentraci na to jedno dílo, na jediný kurz a netříštit svou pozornost a neplýtvat silami. 

A pak z toho vyplynuly následné – opět logické a v podstatě jednoduché kroky a rozhodnutí:

 • Volím si JEDINÉHO učitele na nadcházející období a tím je Stáňa Mrázková. Teď se budu učit JEN od ní.
 • Odhlásila jsem se ze VŠECH seznamů a to i svých přátel.

Předsudky a strachy, se kterými jsem se setkala:

 • Co když mi něco uteče. (Neuteče, mnozí na mě vykukují třeba na FB nebo Googlu v reklamách. A koho chci, sleduji si sama.)
 • Potřebuji odebírat e-maily jiných podnikatelů a učitelů, abych byla v obraze. (Někdy jsem z toho spíš pod obraz.)
 • Musím odebírat jejich e-maily, abych sledovala, jak to dělají a učila se od nich. Co se mi líbí a jak to rozhodně nedělat. (Pak ovšem jen pořád sleduji někoho jiného a nesoustředím se na svůj byznys.)

Co jsem získala:

 • Je až neskutečné, jak je příjemné, že už nemusím být lákána přicházejícími e-maily na nabídky jiných, na jejich lekce, kurzy apod., bez kterých se údajně neobejdu.
 • Opustila jsem srovnávání a posuzování. Jednoduše přijímám TEĎ od jednoho učitele a to stačí. je to velmi efektivní. 

Jak se tedy bránit zahlcení informacemi?

Položte si otázky:

 • Mají tyto informace pro mě nějakou hodnotu?
 • Pomáhají mi s něčím KONKRÉTNĚ?
 • Vyplatí se mi tomu věnovat svůj čas?
 • Přijímám je pouze a nebo je i aplikuji, dělám něco, vedou mě do akce?
 • Jaké jsou výsledky v mém životě po jejich obdržení? (Zase jsem koupil něco, co nepotřebuji. Zase jsem strávil x hodin na webu někoho jiného a moje práce mi stála, nic jsem nebudoval. Apod.)

Stejný princip je možné aplikovat do dalších oblastí. Např.

 • Koupím si e-book, protože chci něco změnit, vybudovat, začít apod. Pak abych vzala z toho maximum a nebylo to plýtvání mými penězi, žádný další si nekoupím, dokud tenhle jedn nepřečtu a neudělám to, co mi v něm říkají (pokud tomu věřím, dává mi to smysl a má to pro mě hodnotu a důvěru). 
 • Neshromažďuji a nehledám další rady a moudra pro svůj byznys, např. e-shop, dokud nezavedu a neudělám ty, o kterých už vím a které jsem si už napsala na svůj pracovní list nebo je mám v plánu a výhledu. 
 • Nekoupím nové cereálie, dokud ta piksla nebude úplně snědená. Známe to, jak se koupí nové, náhle nikdo nechce jíst už ten poslední zbyteček :-)
 • A mnoha a mnoha dalších.

 

Určitě najdete ty své oblasti, kde můžete přestat být jak ovce a nechávat se trhat chytrými vlky. Buďte smělí, odvážní a vytěžte maximum z toho, co máte. 

 

Kdo nevykročí, nikam nedojde. 

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů