VIDEA, KTERÁ PRO VÁS NATÁČÍM

NETRADIČNÍ VISION BOARD aneb pro všechny odpůrce Nástěnky vizí :-)

Určitě jste už slyšeli slovní spojení Vision board, Nástěnka vizí, mapa cílů apod. No, ale možná jste stejně jako já více rozumoví, moc to s vámi nedělá a nevidíte v tom pro sebe uplatnění a smysl. Možná vás to dokonce štve a leze vám to na nervy, máte pocit, že se to přeceňuje a přehání. Hele, já vám rozumím :-) Na začátku tohoto roku na mě Vision board a návody, jak si ji vyrobit, vykukovaly snad všude. Byla jsem pronásledována :-) Ale uvědomila jsem si, že je pár snů a vizí, kterých bych chtěla dosáhnout a moc si přeji, aby se v mém životě naplnily. Jen je vůbec nemám spojené s konkrétním časovým obdobím, nepotřebuji jim vnucovat naplnění právě tento rok. Zkrátka po nich toužím a bylo by moc fajn je mít nazvané, doplněné obrázkem a moci si je kdykoliv připomenout a potěšit se jimi. Ale vyrábět kvůli nim Vision board jsem rozhodně nechtěla :-) Pokud to máte podobně, mám pro vás jeden tip.

Objevila jsem stránky dejmidarek.cz, které sice slouží k úplně jinému účelu – jsou od toho, že lidé si tam vytváří seznamy dárků, které by chtěli dostat a usnadňují tak kamarádům a příbuzným výběr. Mně se ale líbila představa, že si mohu vytvořit seznam přání (vizí), které bych ráda jednou měla ve svém životě splněné a pro jejichž splnění také něco dělám. Konkrétně je nazvat, doplnit obrázkem a případně i odkazem. Že mohu na jedno místo dát to, co má pro mě hodnotu, toužím po tom, chci si to splnit a mít to tak jednoduše na očích a kdykoliv si to moci připomenout a motivovat se k jejich naplnění. Moc bych si přála jednou, až budu umírat, podívat se na tenhle seznam, na tuhle svou soukromou celoživotní Vision board a vidět, že jsem si to všechno splnila :-)

Pokud vás to zaujalo, tak si také udělejte svou životní Vision board na dejmidarek.cz a do příštího videa se mějte prima :-)


JAK SE V PODNIKÁNÍ VYROVNAT S ČINNOSTMI, KTERÉ MĚ NEBAVÍ

Podnikání je super volba, ale je v něm i balík věcí, které vás zrovna nerajcují, ale dělat se musí. Každý to má jiné, u mě je to např. Vracení zboží zpět do prodeje, když lidé nepřevezmou dobírku, vrátí boty nebo je chtějí vyměnit. To je činnost, která mě fakt moc nemotivuje a nebaví. Jak říkám, může to být cokoliv, co baví jednoho, nemusí bavit druhého. Nejde tedy o hledání univerzálního balíčku neoblíbených podnikatelských činností :-) Ten neexistuje.
Uvedu pár příkladů, co třeba může být tou neoblíbenou činností:

  • účetnictví (papírování),
  • balení balíků,
  • vyřizování některých druhů e-mailů,
  • telefonování,
  • cenotvorba u e-shopů,
  • vkládání zboží na stránky,
  • údržba stránek…

Může nás to nebavit dlouhodobě, nebo jen momentálně. Podstatou ale je, že udělat se to musí. Co s tím? Jak se tedy vyrovnat s činnostmi, které nás nebaví?

1) Přijmout je.

Často vnitřní vzpoura a odpor k nim jejich vyřizování komplikuje a více zošklivuje. Je dobré být upřímný a říct si, že vás ta či ona činnost prostě nebaví a přijmout tyto své postoje i činnost samotnou. Pak se vám otevřou další konstruktivní možnosti řešení :-)

2) Dát jim řád.

Tzn. Vložit je do určitého systému. Na účetnictví si třeba oddělit konkrétní den v měsíci (třeba vždy poslední pondělí). Nebo že každé ráno mezi 9 a 10 vyřídím e-maily a pak znovu mezi 14 a 15. Zkrátka popřemýšlet a nastavit těmto činnostem pravidla, které vám jejich vyřizování zjednoduší.

3) Jednat navzdory náladě a pocitům.

Jó, to je těžký! :-D V tom právě hodně pomáhá ten předešlý bod. Ono když nějaké činnosti třeba měsíc opakujete, je z toho pak zvyk, návyk a i když se vám pak nechce, uděláte je. Určitě se ale nehruťte, když to nejde. V nastavení toho systému, o kterém byl předešlý bod, je dobré zakalkulovat i flexibilitu a prostor. To znamená, nenaplánovat si vyřizování účetnictví na poslední den, ale vědět, že když na mě příjde krize a fakt se mi nebude chtít neoblíbenou činnost dělat a třeba to účto posunu o dva dny, než se dám zase do kupy, tak vím, že se nic nestane, že jsem stále v pohodě a neprošvihnu nějaké termíny.

4) Vznešená cesta – delegovat.

Dejte ty činnosti někomu jinému a věnujte se tomu, co vás baví. Jako na začátku podnikání si všechno děláte sami, to je normální a je to úplně v pořádku. Je to i otázka financí, růstu, učení se a získávání zkušeností. Ale měli byste o tomhle vědět a být tomu otevření. Já jsem si třeba účetnictví dělala sama, ale ve chvíli, kdy jsem se stala plátce DPH, jsem si našla účetní firmu a hodila to na ně. Dneska je možnost si najmout třeba virtuální asistentku a některé aktuální úkoly ji za úplatu nechat udělat. Skvělá cesta je také najít si výpomoc mezi studenty nebo maminkami na mateřské. To už pak ani nemusí být otázkou velkých finančních výdajů a dá se takto spolupracovat i dlouhodobě. Pokud máte větší šikovné děti, můžete jim zadat brigádu, třeba vám mohou vkládat zboží na e-shop nebo vyřizovat telefonickou podporu.

Každé podnikání obsahuje balík věcí, které vás nemusí bavit. Je to normální. Přijměte je, dejte jim systém a časem můžete některé z nich „hodit“ na někoho jiného. 


JAK ZVOLIT SPRÁVNOU VARIANTU, KDYŽ SE O NĚČEM ROZHODUJI?

Určitě jste se už mnohokrát dostali do situace (a nejen v podnikání), kdy jste stáli před rozhodnutím, měli na výběr 2 varianty a nevěděli, kterou z nich zvolit. Obě měly něco do sebe a z různých úhlů pohledu vítězila buď jedna nebo druhá. A teď, babo raď! Pro kterou se rozhodnout? V tomto videu vás seznámím s dvěma způsoby, nebo metodami, které můžete v těchto chvílích použít.

Jak tedy poznat, která varianta je ta pravá? První metodu nazývám

1) Poslouchej své srdce

Udělejte si klidný čas, kdy vás nikdo nebude rušit, nepospícháte a uvelebte se na gauči, židli na zemi, to je jedno. A zavřete oči. Nyní si začněte projektovat variantu č.1., co přináší, co od ní můžete očekávat, sněte, vizualizujte, představujte si všechno, co může přinést. A soustřeďte se při tom na své srdce, na pocity. Co to s vámi dělá? Cítíte vzrušení, nadšení, nedočkavost, těšíte se, až ta situace bude reálná?

Nebo vás nechává v klidu, nerozbušilo se vám u toho srdce, nezrychlil se dech? Jasně cítíte a vnímáte, že to s vámi nic nedělá? Tohle cvičení vám jasně ukáže, kde, v jaké variantě je vaše srdce a kde máte být. Věřte mi, že srdce vás nezradí. Jen ho často přes hlas rozumu neslyšíme nebo nechceme poslouchat. Pak už jen začněte řešit způsoby a konkrétní cesty, jak ji zrealizovat.

2) Hoďte si korunou

Druhá metoda je jednodušší, ale úžasně účinná. Máte 2 varianty, zdánlivě vyrovnané skóre a obě si přejete stejně. Vemte si minci a hoďte si tzv. Korunou. Až bude ve vzduchu, uvědomte si, jakou stranou si přejete, aby dopadla, v kterou stranu tajně doufáte? Tak to je ta vaše varianta :-)

Přeji vám dělání správných rozhodnutí, skočte se podívat na mé osobní stránky a zjistit, co dalšího by vás mohlo zajímat a do příštího videa se mějte prima :-)