Strachů se člověk nezbaví, jen se mění, říká úspěšný podnikatel Mário Roženský. Prozradil svůj recept na úspěch.

strach z podnikání

Mária jsem začala vnímat přibližně před dvěma lety, kdy  na mě začala na internetu vykukovat jeho holá hlava :-) čím dál tím víc. Časem jsem se přihlásila k odběru jeho e-mailů. A i když jeho současný hlavní podnikatelský obor není v mém vlastním podnikání ještě implementován a nepraktikuji ho, jeho články a obsah, který mi posílá, má hodnotu. A nezahlcuje mi schránku ;-) Osobně jsem se s ním setkala 30.května 2015 na Semináři Podnikání z pláže LIVE. Při své přednášce mě zaujal jedním prvkem, který nikdo nedělal – chodil. Ale ne sem a tam, chodil mezi posluchače a tak předal svůj kontakt jako přednášející i těm, kteří seděli vzadu. Velmi příjemné.  Mário Roženský je muž, který má co říct a umí si zjednat pozornost svojí prací. Jsem poctěna, že si udělal čas na zodpovězení několika otázek a věřím, že pro vás bude tento rozhovor inspirací a novým pohledem na věc. 

 

1) Můžeš se nám Mário prosím krátce představit? Co dnes děláš? V čem podnikáš?

mario rozenskyAhoj, zdravím všechny čtenáře. Mým hlavním oborem podnikání je tvorba software a vzdělávání v oblasti affiliate marketingu. V této oblasti jsem vytvořil software AffilBox pro zjednodušení a automatizování zprávy provizního prodeje a následně potom vzdělávání, ať již on-line kurz, nebo kniha, tak také individuální školení na míru.

Nově plně pracujeme také na dalším software, který pomůže malým a středním podnikatelům lépe komunikovat se svými zákazníky a pomůže jim od přetížené schránky. Tento software se jmenuje SupportBox a makáme na něm o sto šest :).

 

2) Proč jsi začal podnikat? Jak ses k tomu dostal?

Před 10 lety jsem dělal webové stránky a potřeboval jsem za svou práci dostat odměnu, tak jsem si založil firmu, abych mohl fakturovat. Po pár letech jsem začal pracovat na svých projektech a postupně se učil, jak to na internetu funguje. Teprve s právě výše zmíněným AffilBoxem se to vše změnilo. Začalo se jednat o podnikání v tom pravém slova smyslu, delegování práce a nemít příjmy závislé na času stráveném u počítače.

 

3) Věděl jsi hned na začátku, co chceš dělat? Co bude Tvůj podnikatelský obor (směr)? Nebo ses “vyvíjel” a došel k tomu, co dnes děláš, postupně?

Bohužel nevěděl. Nejprve jsem byl programátor, potom jsem dělal nějaké malé webíky, potom jsem objevil affiliate marketing, potom jsem provozoval slevový server a následně začal vytvářet vlastní software. U toho jsem rostl osobnostně a vzdělával se co to dalo v marketingu v tvoření software, v péči o zákazníky, v práci s lidmi, v budování firemní kultury, je toho strašně moc a na každé drobnosti záleží.

Takže dnes již neprogramuji a čím dál více se začínám starat pouze o firmu a budovat tu, vnitřní procesy, nové produkty apod. Také se snažím více firmu udělat nezávislou na mně. Tuším cestu, ale ještě mi to nějaký rok až dva zabere.

 

4) Musel jsi na počátku podnikání překonávat nějaké obavy a strachy? S čím jsi nejvíce bojoval?

Musel a to spoustu. A samozřejmě mám strachy i dnes. Vystupuji velmi veřejně a o všem co dělám informuji na mém blogu. Takže každý můj krok je “na očích” a třeba jeden ze strachů je, zda nový produkt bude mít úspěch. Další je, zda nový člověk, se kterým začnu spolupracovat bude šikovný a takový jaký se mi zdá. Zda nás nebude brzdit, nebo někde neuškodí. Zda nová účetní vše bude účtovat jak má a vše podávat včas.

Těch strachů se člověk nezbaví, jen se mění. Kdysi jsem měl strach třeba z prezentace něčeho zákazníkovi, dnes tento strach vůbec nemám. Nebo jsem se bál urgovat faktury. Je to dnes trošku úsměvné, ale vše se vyvíjí. Je to hodně o těch zkušenostech. Vždy když mě čeká něco nového, tak strach mám. Pak se to naučím a strach zmizí.

 

5) Máš “tajný” recept na úspěch? Co je podle Tebe pro dnešního online podnikatele nejdůležitější?

To nejdůležitější je neustále se vzdělávat. Osobně se vzdělávám tak 2-3h denně. Čtením knih, článků na internetu (těch praktických, ne bulvár), on-line zvdělávacími kurzy a webináři. Vždy hledám jen ty informace, které mě v tu chvíli posunou vpřed v tom co zrovna řeším. Soustředím se na jedinou věc, tu vyladím a pak jdu na další.

Tou druhou radou jsou lidi. Ze začátku budete podnikat sami, takže si pečlivě vybírat lidi, kterým delegujete činnosti, jako tvorba webu, PPC, SEO. Ale také lidi od kterých se budete učit a vzdělávat. Na internetu je mraky informací a dnes jedna z nejdůležitějších schopností je umět informace přefiltrovat a vybrat ty důležité.

A posledním krokem je vše co jde automatizovat. Co 2-3 měsíce se na den až dva zastavit a zamyslet se, co zabírá nejvíce času a jak to automatizovat.


Děkuji za rozhovor a dávku informací a inspirace!

 

Kdo nevykročí, nikam nedojde.

 

Zaujal vás článek? Chcete vědět, až napíšu další? Ráda. Vložte e-mail a já vám dám zprávu.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já (Veronika Mašínová, Na Rybníčku 387, Liberec, IČ: 76391957) na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání článků a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů