Kdo nevykročí, nikam nedojde.

 

To je moje životní krédo. Nepotřebuji mít na čele dálkové světlo, které mi ozáří několik dalších let, které mám před sebou jen proto, abych byla klidná a vyšla. Stačí mi světlo jen na ten jeden jediný krok. Velmi často ani nic jiného nemám, nemám žádnou jistotu, jaký bude ten další den, týden, měsíc, ale mám uvnitř jedno zásadní rozhodnutí: Nezastavit se. Jen jeden krok a pak další a další. A pak se ohlédnu a vidím ten obrovský kus, co jsem už ušla a řeknu si wow! A platí to v tom každodenním životě i v tom podnikatelském.

 

V roce 2012 jsem se rozhodla odejít z nefunkčního manželství se třemi malými dětmi (v té době jim bylo 5,7 a 10 let). Riskovala jsem víc než jsem si vůbec v té době připouštěla a učila se věřit si a naslouchat svému srdci. Nikdy bych dnes nebyla tam, kde jsem, kdybych tenkrát nevykročila. Odcházela jsem s "holým zadkem" (bez peněz, bytu, přátel a podpory rodiny), se zlomeným srdcem a bez dálkového reflektoru na čele.

 

Ale měla jsem v té době již celkem stabilní firmu, kterou jsem začala budovat na mateřské s nejmladší dcerou. Dnes si za tento krok děkuju znovu a znovu. Začít podnikat na mateřské je podle mě to nejlepší, co můžete pro svou pracovní budoucnost udělat. Na mateřské nebudete věčně a v momentě, kdy vám skončí, zjistíte, že máte před sebou ještě skoro 30 let práce. Tak proč o nich nerozhodnout právě na mateřské? A navíc. Mateřská je pro rodinu, co si budeme povídat, finančně vypjaté období. Většina běžných rodin zápasí s každo-měsíčními výdaji, dohady o tom, kde ty peníze vlastně jsou, kam se poděly. S dětmi je mnoho nečekaných výdajů.

 

Když jsem v prosinci v roce 2012 podala žádost o rozvod a v únoru 2013 se odstěhovala s dětmi do pronajatého bytu v centru města, byla jsem díky tomu, že jsem mateřskou využila k začátku podnikání, prokousala se těžkým začátkem a nevzdala to, vyzbrojena funkčním nástrojem generujícím příjem. Jednoduše řečeno: měla jsem zdroj, kterým přitékaly peníze, za které platím byt, školu, stravu, pomůcky do školy, oblečení, školy v přírodě, kroužky, zábavu a to všechno ostatní.

 

Povzbuzení speciálně pro maminky na mateřské

 

Jako mámy jsme limitovány. Svým volným časem, který nám většinou určují děti a péče o ně. Svými financemi, kterých třeba právě na mateřské je velmi málo. A v neposlední řadě svou mentalitou, která je "zatížená" zodpovědností za děti a chybí ji lehkost tak příznačná třeba pro studenty, mladé nebo bezdětné. Toužíme být samostatné, zaopatřit sebe i děti (navzdory manželově příjmu a zajištění), chceme být svobodné a kreativní, ale už nikdy nebudeme bezhlavě riskovat. Jsme schopné nést dlouhodobou zátěž, běžet na dlouhou trať, nepotřebujeme hned vidět obr výsledky a umíme se radovat i z malých úspěchů. Díky tomu jsme na podnikání de facto dokonale vybavené, ale naše limity nás doženou na každém kroku a při jakémkoliv rozhodování.  Rozumím tomu, dnes a denně žiji jako máma podnikatelka.

 

A přesto nebo právě proto musíme začít. Přestaňte se trápit financemi či svým budoucím uplatněním na trhu práce coby matka s dětmi, na nic nečekejte a dejte se do práce. Jsem tu a pomůžu vám.  Třeba mateřská je ten nejgeniálnější čas, kdy začít podnikat. Většinou jste v situaci, že máte manžela nebo partnera, který vás finančně zajistí, pobíráte mateřskou od státu a kolikrát máte i podporu rodičů. Takže odpadá ten stres a tlak, že musíte uspět. Že na tom, co děláte a jak moc budete podnikatelsky úspěšní, jste závislí.  Navíc vám jsou neskutečně nakloněny i zákony naší země a tak pro vás neplatí mnoho povinných plateb státu, které pokud nepodnikáte při mateřské platit musíte a je úplně jedno, jestli jste podnikatelsky v plusu nebo ne, to už stát nezajímá, plať i když na to nemáš. Tohle vám na mateřské prostě nehrozí.

 

Nic nás nezastaví aneb Jak začít podnikat (na mateřské)

 

Mnoho maminek nejen, že neví o výhodách a trumfech, které jako ženy na mateřské mají coby budoucí ženy podnikatelky, ale mnohdy ani neví, jak začít a jak rozpoznat svůj podnikatelský záměr a směr.  A to platí nejen pro maminky, ale spoustu začínajících "obyčejných" podnikatelů.  A když si přece jen s podnikatelskou myšlenkou pohrávají, BOJÍ SE.  Strach je vždycky z neznámého. Když demaskujete ty strašidla, pak náhle zmizí.

 

Zrovna nedávno nejmladší dcera nemohla "hrůzou" usnout, protože měla v pokojíčku ducha, který tam dělal strašné zvuky. Když se ukázalo, že zvuky dělá špatně přivřené okno, rázem to byla větrná písnička a ne už kvílení nepřátelského strašidla. Strach překonáme pravdou. Už nejsme paralyzováni nesmysly, ale pracujeme s realitou. A jednou z realit podnikání na mateřské je třeba i to, že nic neriskuješ a můžeš začít v klidu. Když se to povede, budeš v momentě, kdy ti mateřská bude končit, pracovně zajištěná a připravená. A když se to nepodaří, tak ses rozhodně hodně naučila a je na tobě, zda půjdeš do jiného podnikatelského záměru a nebo díky tomu poznáš, že podnikání prostě není tvůj šálek kávy. Ale není úžasné, že to můžeš zkusit a poznat bez rizika a stresu? Dnes mám fungující firmu, kterou jsem začala budovat na mateřské s nejmladší dcerou. Začátky nebyly lehké, ale dala jsem to. A vím, že to může dát každý, kdo chce a má touhu.

 

Nejtěžší je udělat ten první krok. Vím to. Obzvlášť, pokud tě nic nenutí nebo pokud máš kolem sebe lidi, kteří tě zrazují nebo ti to rozmlouvají. Nebo také proto, že ti chybí  informace jak začít a co k tomu potřebuješ. Nebo pokud se  bojíš.   Byla bych bývala strašně vděčná za počáteční nakopnutí, nasměrování, povzbuzení a rady. Kdybych tenkrát věděla, co vím dnes o tom, jak začít podnikat jednoduše, s minimem financí a bez rizik, vůbec bych neváhala a šla do toho hned a ušetřila bych si tolik zbytečných, vyčerpávajících a brzdících vnitřních debat a myšlenek. Vyhnula bych se hroucení pod náporem strachu, který se dá tak jednoduše demaskovat jasnými a pravdivými informacemi.

 

Moje touha

 

Trápí tě tvá finanční situace a budoucí pracovní uplatnění coby matky s dětmi? Pohráváš si s myšlenkou, že bys mohla začít podnikat, ale nevíš, co přesně máš udělat a jestli nepříjdeš o mateřskou (rodičák)? Bojíš se, zda to dokážeš? Tápeš, v čem vlastně podnikat, i když nějaké nápady máš? Kladeš si otázku, zda je možné začít, když nemáš téměř žádné úspory? Vím, že začátky jsou těžké. Mám je už za sebou. Pomůžu ti začít, vezmu tě za ruku, provedu tě všemi povinnými zákonnými náležitostmi rychle a jednoduše, nabídnu ti potřebné vybavení a budu tvým průvodcem v úplném začátku. Uvidíš, že to dokážeš! A ještě ti zbude spousta energie a chuti pokračovat dál. 

 

 

Proto jsem napsala e-book VAŠE VSTUPENKA DO SVOBODY. Dozvíš se v něm, jaké úplně první kroky je potřeba udělat, aby ses stala oficiálně podnikatelkou, zjistíš, že je to lehké, že máš své skvělé trumfy v rukávě a že nemůžeš neuspět. Rozpustí se všechny tvoje strachy a začneš být svobodně kreativní. Představím ti také konkrétní nástroje, které ti počátky podnikání ulehčí a pomohou nastavit.  Jsou často zdarma nebo za příjemný peníz. V e-booku neopomíjím ani další zásadní věc, kterou začínající podnikatelé řeší a to je nalezení svého podnikatelského směru.  Žádný krok za tebe neudělá někdo jiný, každý krok je tvůj, ale jsem hluboce vděčná za to, že ti ten tvůj první můžu usnadnit a pomoc ti, abys vyšela. Protože kdo nevykročí, nikam nedojde.