Melancholik, podnikání a postoj vítěze

Melancholik a úspěšné podnikání

Tenhle článek píšu pro všechny introverty a melancholiky. A z víry ve vítězství a v to, jak moc je důležité v něj věřit a žít jako vítěz. Bez ohledu na svůj temperament, život a události

 

Každý máme nějaký temperament, nadání, dispozice, roviny, kde nám je dobře a naopak kde se cítíme nesví. Díky tomu se každý hodí na něco jiného.  Díky tomu každý dosahuje úspěchu na jiné rovině. A je proto někdo k úspěchu či neúspěchu předurčen více a jiný méně? To je složitá otázka, na kterou nechci hledat odpověď. Ale chci oslovit nyní ty, kteří si připadají tak nějak nešikovní, nespolečenští, nenadaní nebo možná i neschopní. Proto, že jsou introverti. 

Mám ráda temperamenty. Jejich rozdílnost, chápání silných a slabých stránek. Pochopení toho, proč dělám to nebo ono, proč je mi v nějaké rovině dobře a v jiné si připadám jako nahá na pódiu :-) Znát sám sebe je základem pro život. Mám tři děti. A nepřestává mě fascinovat, že každé má jiný temperament. Když to vím, rozumím vůni jejich života. Chápu jejich výsledky ve škole, interakce se spolužáky i způsoby a důvody jejich zlobení. Vím, co potřebují a jak s nimi mluvit, aby mi rozuměly a aktivovaly tu část své osobnosti, kterou potřebují, aby situaci zvládly.  

A o tom je správné poznání temperamentů. Žádné: “Já za to nemůžu, už jsem takový, mám k tomu sklony apod.” To, že mám svůj temperament neznamená, že se za něj schovám a všechno na něj hodím. Znát svůj temperament znamená přijmout za něj zodpovědnost, uvědomit si, v čem jsou mé silné stránky a ty slabé neignorovat. Naopak s nimi vědomě pracovat tak, aby mě to neničilo a nevysávalo, ale budovalo a posouvalo dál. Podle míry, kterou dokážu unést a zvládnout.

Možná jsi také introvert, dokonce melancholik jako já. A uvažuješ o podnikání. Když jsi v dobrém rozpoložení, naskakují ti sny a vize. Možná i dost nereálné, ale je ti v nich dobře. Jsi vítěz, dosahuješ úspěchu a lidského obdivu. Máš firmu, která tě živí, i tvou rodinu, dopřáváš si to, co si nyní nemůžeš dovolit, je to příjemné a vše jde celkem snadně. Je ti skvěle. Netíží tě žádné břemeno, obava ani starost. 

Když jsi naopak “normální” melancholik a nebo máš blbý dny, všechno zavrhneš. Doslova všechno. Připadáš si trapně, že sis mohl myslet, že zrovna ty bys mohl být úspěšný. Nasimulované jednání nebo konkrétní situace tě ukazují jako neschopného je vyřešit, stresuješ se jednáním s lidmi. Říkáš si, že na to nemáš a že je to pěkná blbost. Zaplavují tě obavy o to, jak bys to vysvětlil rodině, okolí. Neumíš argumentovat ani obhajovat své postoje a názory. Nastoupí klasická záchranná lana v podobě: “Drž se při zemi, neblbni, tady máš práci, která je jistá, nedělej zlo apod.” 

Poznáváš se? Melancholik je nejtemnější ze 4 temperamentů. Má silné tendence vidět věci černě. Věří víc v neúspěch a problémy, než v hladkou cestu a dosažení úspěchu. Je náročný a kritický. Na sebe i ostatní. Neumí správně vyhodnotit úspěch. Vždy má pocit, že to není dost, že to může být lepší. Když na něco nestačí, neumí se poradit nebo to nechat na druhé. Neumí si ty druhé pro pomoc najít. Oslovit je. Melancholik pochybuje a začíná u sebe. 

I melancholik může úspěšně podnikat. Potřebuje vědět, že to zvládne. Že není slabý nebo neschopný. Že není předurčený ke katastrofickým scénářům a jejich naplnění ve svém životě nebo podnikání. Musí se přijmout a vědět, že lépe se mu pracuje v ústraní, v klidu a sám. Ideální je pro něj začít podnikat přes internet, v klidu domova. Pomalu, s jistotami, postupem a návody, kterým rozumí a zvládne je. Postupně růst a přidávat další úkoly a výzvy. Získávat jistotu ve svém podnikání a situacích, které mu podnikání přináší a které s ním bezprostředně souvisí. Když zvládne prvních pár věcí, posune se dál.

Já takto přesně začínala. Začala jsem tím, že jsem na inzertní server, který jsem dobře znala a kde jsem do té doby nakupovala oblečení pro sebe a děti, tedy pro mě v jistém prostředí, tak na tento server jsem začala vkládat oblečení a tvořit první prodejní inzeráty. Učila jsem se komunikovat s prvními zákazníky a organizovat si svůj čas. Setkala jsem se s prvními nespokojenostmi a řešila je. Bylo jich málo, ale sbírala jsem zkušenosti. Po 11 měsících jsem si troufla na první e-shop. Zase v klidu a svým tempem a s pevnou půdou pod nohama. Učila jsem se obsluhu webovek, účetnictví, plánovat svůj čas a mnoho dalších nových věcí, které správa e-shopu přináší. A zase – když jsem získala um a jistotu, šla jsem dál. Žádný stres, v klidu, pomalu, tak, jak mi bylo vlastní. Dneska mám několik e-shopů, svou kamennou provozovnu a zřizuji Virtuální školu pro podnikatele. Já, nesmělý introvert melancholik :-) Malými krůčky se dá dojít hodně daleko. Ale je třeba začít, vyjít a věřit ve vítězství. 

Melancholik na sobě musí pracovat v mnoha oblastech. Ale to nejdůležitější, co má moc ho vážně změnit a posunout, je víra ve vítězství. Na každém svém kroku, představě nebo rozhodnutí, hledat a vidět to vítězné. To, že to dopadne dobře. Melancholik je většinou opatrný, drží se při zemi a nedělá žádné ukvapené rozhodnutí. Umí domýšlet důsledky. Do rizikových situací nejde. Takže tu nejde o laciné: “Ono to nějak – dobře – dopadne.” Vůbec ne. Ale často jako melancholici neuděláme rozhodnutí nebo akci prostě proto, že věříme tomu, že to nedopadne dobře. A tohle smýšlení je temné. Brzdí nás. Vede nás ke zvolení špatné varianty. Jednodušší, pohodlnější, jistější, té při zemi. Ale to pak nemůžeme naplnit své poslání. Otevřít se. Být tu pro druhé a pro to, proč tu jsme. Nemůžeme inspirovat a pomáhat. Nemůžeme dělat to, co chceme a máme rádi. 

Jako melancholik ti říkám:

 

“TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, NA CO SE ZAMĚŘ A NIKDY TO NESPOUŠTĚJ ZE ZŘETELE, JE MENTALITA VÍTĚZE.”

 

To jediné má moc změnit tvoje smýšlení i konání. Věř ve vítězství na všech frontách, na všech úrovních, na všech tvých cestách. U každého rozhodnutí. U každé změny. Nejsi lepší nebo spíš horší než druzí. Něco umíš a něco ne. Tak jako každý. Všichni jsme si v tomto rovni. Přijmi se a věř si. Vědomě a cíleně hledej za všech okolností a v každé situaci vítězství. Někdy je až za černou tmou, jindy za mlhou – jednou řídkou, jindy hustou jako mléko.

MILUJ VÍTĚZSTVÍ. SPRÁVNĚ MU ROZUMĚJ. Pak nikdy neprohraješ. I kdybys zůstal nahý. Vítězství není něco, čeho dosáhneš, něco konkrétního. VÍTĚZSTVÍ JE POSTOJ! To si zapamatuj. Vítězem se nerodíš, ale stáváš. Bez ohledu na to, jaký jsi teď. Jaké máš dispozice, temperament, jaké jsi měl dětství, život, kolik smůly tě potkalo. Je to jedno. Vítězství často nezměříš, nezvážíš, není to nic konkrétního. Je to tisíc malých krůčků, které jsi udělal a nikdo o nich ani neví. Nebo ví, ale nechápou, kolik tě to stálo. Co jsi “zaplatil” za ten jeden jediný krok, který se druhým navenek může zdát banální, zvládli by ho levou zadní. A o to jde. Ty musíš mít ten postoj vítěze v sobě. Nezrcadlí ti ho okolí. Nepotvrzuje tě. Taky někdy jo, jasně. Ale bez ohledu na to, vítězem nejsi pohledem okolí, ale tím svým. Ten je důležitý. 

Ve svém e-booku zdarma jsem před dvěma lety napsala: “Jedině tehdy, když pozvedneme hlavu, uvidíme ne, co nám život vzal, ale co úžasného nám ještě nabízí. Pozvedni hlavu a rozhlédni se. Život má pro tebe přichystaných ještě tolik úžasných věcí.” Melancholik chodí často shrbený. Krčí se. Bojí se. Druhých i sám sebe. Nadechni se narovnej. Sklouznou z tebe některá břemena, uvidíš nové obzory a cesty a s pozvednutou hlavou můžeš od této chvíle dál kráčet jako vítěz. Vítěz má vždycky pozvednutou hlavu.

Takže jestli teď vnímáš, že je pro tebe čas na něco nového, jdi do toho. Začni podnikat. Začni šít a prodávat své výrobky. Začni znovu malovat nebo tančit. Napiš inzerát a seznam se s novými lidmi. Sbal se a cestuj. Jdi pracovat do jiné země. Cokoliv, co cítíš, že chceš dělat, udělej. Narovnej se, oblékni si postoj vítěze a jdi do toho!

Kdo nevykročí, nikam nedojde.

 

Zaujal vás článek? Chcete vědět, až napíšu další? Ráda. Vložte e-mail a já vám dám zprávu.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já (Veronika Mašínová, Na Rybníčku 387, Liberec, IČ: 76391957) na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání článků a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů