SEZNAMME SE

Ne nebojte se, nebudu vás nudit  obsáhlým životopisem. :-) Vyberu jen to nejpodstatnější, co byste měli o mně a o tom, co bylo pro mé formování důležité, vědět. Ale jednu věc vám povím hned na začátku:

Děkuju, že jste tady. Těší mě, že jste zavítali do této sekce a chcete se o mně něco dozvědět.

PROČ PODNIKÁM

Pokud čekáte nějaké vzletné vyznání stylu 'vždycky jsem o tom snila, už od mala jsem věděla, že budu podnikatelka', tak vás zklamu. No ne. Sice moji rodiče krátce po revoluci v 1989 využili příležitosti a začali podnikat (v té době mi bylo 15), ale to rozhodně nebyl ten pravý vzor. Stále pracovali a já musela převzít starost o celou domácnost
(i topení jsem se díky tomu naučila odvzdušňovat :-)). Chvíli jsem dokonce po ukončení školy v jejich firmě pracovala, ale ani na to nevzpomínám s žádným velkým zalíbením. Dřina a jen dřina. 

Pak uběhlo spoustu let, já cestovala, vdala se, porodila jedno, druhé a nakonec i třetí dítě. A tady přišel ten důvod, proč jsem začala podnikat. 

Život je jako gobelín. Každá nitka má své místo a důležitost, aby nakonec vznikl jedinečný obraz. Bolest a trápení mu dávají autentičnost a krásu.

O prázdninách v roce 2009 jsem zjistila, že můj muž má jinou ženu. V té době jsem byla na mateřské s nejmladší dcerou, které bylo 20 měsíců a od narození bylo její hlavní náplní probrečet 3/4 dne a 1/2 noci. Až v jejích 3 letech jsem pochopila důvod - sluchová vada. Musela jsem jí neustále nosit a být jí nablízku. Bylo to neskutečně vyčerpávající a věřte mi, že mít jen jedno takové dítě a starat se o něj by byl výkon hodný zlaté medaile. Ale já k tomu měla ještě čerstvě 4letého syna a 7letou dceru, která v září 2009 nastupovala do 1. třídy na domácí školu, tedy jsem ji učila já doma.

Zkuste si to teď představit: Celé dopoledne učíte prvňáka, k tomu se snažíte zabavit 4letého rošťáka a nezbláznit se z věčně brečícího batolete. K tomu udržet domácnost v obyvatelném stavu a denně navařit oběd. Na odpoledne vymyslet zábavu a večer uléhat s tím, že budete pravidelně každé 1/2 hodiny až hodinu buzeni nejmladším členem rodiny. K tomu musíte vymyslet, kde vezmete peníze na některé věci, které potřebujete. Abyste ve finále zjistili, že váš muž vás hodil přes palubu a je mu úplně jedno, jestli se utopíte. Tohle byl můj výchozí podnikatelský bod, máte to někdo horší :-)?

Již nějakou dobu byl u nás nastavený model, že manžel nebyl schopen pokrýt některé výdaje a já si musela na ně peníze obstarat, např. drogerie, plíny, oblečení a boty pro děti, některé kroužky. Něco pokryla mateřská, ale na některé výdaje jsem peníze sehnat musela. Těžko řeknete dětem, že teď budou chodit v malých botách, protože zrovna nemám peníze na nové. Ale moment, kdy se začala rodina definitivně rozpadat, změnil mé uvažování. Bylo mi jasné, že jednoho dne převezmu za děti plnou zodpovědnost a musím najít způsob, jak sebe a je uživit. Proto jsem si v říjnu 2009 zřídila Živnostenský list a od 1.1.2010 začala oficiálně podnikat.

Mé manželství se nakonec opravdu rozpadlo. V prosinci v roce 2012 jsem podala žádost o rozvod a v únoru 2013 se odstěhovala s dětmi (v té době jim bylo 5, 7 a 10 let) do pronajatého bytu v centru města. V té době jsem neměla téměř nic - byt, ve kterém jsme bydleli, byl výhradně manželův, vzala jsem si z něj jen pár věcí, vše ostatní jsem musela nově koupit a zařídit náš pronájem, přátele jsem ztratila a z rodiny jsem měla jen svého taťku. Ale jednu věc jsem přece měla. Byla jsem díky tomu, že jsem začala podnikat a že jsem se prokousala těžkým začátkem a nevzdala to, vyzbrojena funkčním nástrojem generujícím příjem. Jednoduše řečeno: měla jsem zdroj, kterým přitékaly peníze, za které platím byt, školu, stravu, pomůcky do školy, oblečení, školy v přírodě, kroužky, zábavu a to všechno ostatní.

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ

Tady povídání přeruším a jestli chcete vědět pikantnosti a jít víc do hloubky mého života, tak jsem to celé sepsala do elektronické knihy. Svůj příběh o rozpadu rodiny, nevěře, bolesti, ale také o počátcích podnikání, nulové podpoře, negativním domácím prostředí, pochybách a nejistotách, prvních nezdarech a propadácích, o svém hledání podnikatelského směru a záměru a o mnohém dalším, jsem napsala otevřenou zpověď v knize Můžeš změnit svět.....minimálně ten svůj!  Nyní vám ji dávám jako dárek. Jsem trochu nervózní, je to takové mé svlečení se do naha.  Ale jedno důležité si v souvislosti s ní uvědomuji a to stojí za to sdílet s vámi, i přes mou nervozitu. A totiž to:

Že ať jsou na cestě jakékoliv překážky, vždy je také způsob, jak se za ně dostat.  A to je její hodnota, kterou věřím, že v ní najdete a povzbudí vás k tomu, abyste se těmi svými překážkami nenechali zastavit. NIKDY.  

MOJE PODNIKATELSKÉ ZAČÁTKY

Když dnes vzpomínám na své podnikatelské začátky, musím se usmívat. Kolik chyb jsem udělala. Kolik úsilí jsem investovala naprázdno nebo do špatných věcí. Jak jsem absolutně netušila, na čem stavět úspěšný byznys, do čeho se mi vyplatí investovat čas, síly nebo peníze tak, abych mohla co nejdříve jíst plody své práce namísto hlemýždího a flustrujícího podnikání. Jak jsem se stylem pokus-omyl učila budovat fungující e-shop, jak dlouho mi trvalo, než jsem pochopila základní pravidla úspěšného e-shopu a podnikání obecně. Jak jsem nedokázala odpočívat.

Jo, jo :-) Říká se, že všechny začátky jsou těžké. Já věřím tomu, že je důležité si některé věci zažít, protože to člověka učí pokoře a víře ve své schopnosti. Ale také věřím tomu, že každá cesta je mnohem lepší, když jde někdo s vámi, dodává vám odvahu a má kdykoliv pro vás pomocnou ruku. Ne že to dělá za vás, ale je vám po boku.

Podnikání a hlavně jeho začátky, jsou pro mě obrazem jako když se dítě učí chodit. Náhle objeví v sobě touhu chodit, stavět se na své vlastní nohy a od té doby ho už nic nezastaví. Padá a vstává, znovu a znovu a zkouší dělat své první kroky. A znenadání k němu přistoupí rodič, vezme ho za ruce a pomůže mu jít. Dodá mu oporu, vede ho, cvičí ho v rovnováze a stabilitě. Aby se jednoho dne pustilo a běželo samo.

A tenhle obraz je mým posláním. Musela jsem se prokousat těžkým začátkem podnikání jak emočně a psychicky, tak finančně a technicky. A nevzdala jsem to. Měla jsem v sobě houževnatost, touhu přežít, věděla jsem, že to prostě musím dokázat! A za těch 6 podnikatelských let jsem se toho sakra hodně naučila! :-) A jsem tu proto, abych všem, kteří chtějí začít podnikat nebo v podnikání jen živoří a přešlapují na místě, bez úspěchu a radosti ze svého úsilí, abych všem těmto podala svou pomocnou ruku, dodala jim odvahu, vlila radost z jejich úsilí a práce a ukázala jim, jak jít vpřed efektivně a účelně.

PODNIKÁNÍ JAKO ŽIVOTNÍ STYL A POSLÁNÍ

Neumím si dnes představit, že bych nepodnikala. Podnikání mi dává svobodu - mohu svůj pracovní režim přizpůsobit režimu dětí, zvládám jejich péči, starost o ně a každodenní povinnosti s nimi spojené. Takže když byly menší, mohla jsem je doprovodit na kroužek aniž bych se dohadovala se šéfem, zda mě uvolní. Do práce jdu až poté, co je doprovodím do školy. Když potřebují lékaře tak prostě jdeme bez stresů, co zas bude říkat šéf, jak mu to vysvětlím a jak snesu kyselé obličeje kolegů. Tohle mě díky podnikání míjí. Jsem svým vlastním pánem a mohu svůj čas organizovat tak, jak potřebuji nebo chci.

Věřím, že podnikání je životní volba a má být spojeno s posláním daného člověka. Všechno, co mě v životě (osobním i podnikatelském) potkalo, mělo význam pro to, kde jsem dnes a jakým způsobem podnikám. Hluboce ve mě zůstalo vědomí, jak je těžké být na všechno sám, i přesto, že se to člověk naučí. Ale cesta vpřed pak trvá o mnoho déle a vyžaduje daleko víc sil a námahy.

Proto je dnes mým posláním v podnikání nejen uživit sebe a děti, ale také ulehčit cestu těm, kteří s podnikáním chtějí začít. 

K tomu používám "nástroje", které jsem sestavila, jako je např.:

Virtuální škola podnikatelské samostatnosti a její lektorský tým, který jsem dala do kupy (nepřestává mě fascinovat, že ty lidi fakt pro mě dělaj :-)) a díky tomu je na jednom místě tolik potřebného know-how a vědění, že tak každý (začínající) podnikatel může vystřelit k úspěchu v podnikání raketovou rychlostí. Víte, že investice do vzdělání a praktických návodů je tou nejlepší, kterou můžete pro své podnikání udělat? 

Namakaný pomocník, který podnikání parádně usnadní a ušetří doslova desítky tisíc korun. Tvoření tohoto díla jsem si fakt užila, bavilo mě to a dělala jsem ho přesně tak, jak bych ho chtěla JÁ. Ne na prodej, jak se to má, s nějakou vyčůraností, promyšleností. Ale s láskou, tak aby byl praktický a opravdu přínosný. 

Publikace - no jo, je ze mě spisovatelka :-). Ale přece jen e-book je taky super nástroj, kterým lze nabrat informace. A já fakt jdu rychle k věci, žádné omáčky a jen to, co použijete s viditelný kladným dopadem na vaše podnikání. 

Extrovky - není nad krátké tematické návody, které během pár minut vyřeší a naučí to, co potřebujete a hned se jede dál s novou radostí.

VDĚČNOST

Můj život se v roce 2009 úplně změnil, otočil se mi o 180° a nezůstal z něj kámen na kameni. Žasnu nad tím, co jsem zdolala, jakými údolími bolesti a smutku jsem prošla a na jaké vrcholy úspěchu jsem se vyšplhala. Když říkám úspěchu, nemyslím tím bezstarostný pohodový život v bavlnce. Ani medaile za skvělé výkony a služby. Nebo poplácání se po rameni a samolibý pocit spokojenosti. Kdepak! :-) Myslím tím pokoru, úctu a vděčnost. Za každý jeden den, jeden krok, jeden nádech, úsměv, slzu. Naučila jsem se dívat na sebe a celý svůj život novýma očima.

Rozhodla jsem se k odvaze. K odvaze žít. Žít svůj život tak, jak ho vnímám, cítím a chci. Bez pocitu studu, výčitek, nehodnosti nebo nutnosti být dokonalá.

Jsem svobodná věřit si, čemu chci a co mě dává smysl. Přijímat své prohry a pády, stejně tak jako vítězství a pokroky, jako část mého životního obrazu. Dívat se na své jizvy jako na důkaz mých bojů a zápasů. Vážit si toho, kam jsem došla. Umím se ocenit za to, že jdu stále vpřed. Radovat se navzdory těžkostem. Mít své sny a vize a věřit, že si je splním. Důvěřovat tomu, že to, co jsem zažila a naučila se, má svůj význam a hodnotu a mohu to sdílet s ostatními.

A díky tomu objevuji své poslání, přínos, význam, vášně a důvod žít a měnit svět. :-)

Jsem šťastná. A vděčná. Za všechno, co mě potkalo, za to, čím jsem prošla, co jsem díky tomu objevila a našla a co můžu jak v té podnikatelské rovině, tak té osobní a mateřské, dnes dávat a sdílet s vámi!

Pokud se chcete seznámit s tvorbou mých dětí, můžete. Račte přejít na tuto stránku :-).