Jsem máma a podnikám. Začala jsem před 5 lety na mateřské se 3 dětmi a dnes mám prosperující firmu. Pomáhám druhým začít jejich vlastní podnikání jednoduše, rychle, efektivně, s minimem financí a bez rizik. Šetřím jejich čas, peníze a počáteční energii proto, aby svou chuť a nadšení do budování svého podnikatelského snu neztratili hned na začátku.

Jsem dvoubarevná řeka v jednom korytě. Podnikám a jsem zároveň máma 3 malých dětí. Už to nejsou dvě proti sobě jdoucí části mé osobnosti, ale jedinečná identita, která mě zcela jednoznačně profiluje v podnikatelském světě. Jako máma (v mém případě samoživitelka) nesu zodpovědnost za to, abych sebe i děti uživila a zároveň mě ta samá zodpovědnost limituje a ovlivňuje v celém mém podnikání. 

Mám rodičovskou podnikatelskou mentalitu, která nastavuje mé podnikatelské uvažování a přístup a dnes a denně mi připomíná, že už nemám zodpovědnost jen za sebe. Proto se mé podnikání neubírá cestou nepřiměřených rizik, úvěrů, nemám zájem utrácet nesmyslné peníze za nástroje a aplikace, které jsou složité a bez efektu. Dnes vím, že jde (začít) podnikat jednoduše, rychle, efektivně, s minimem financí a bez rizik. Podnikám tak dodnes.

A jsem šťastná. A vděčná. Za všechno, co mě potkalo, za to, čím jsem prošla, co jsem díky tomu objevila a našla a co můžu třeba v té podnikatelské rovině dnes dávat a sdílet s vámi!

Dnes mohu svůj pracovní režim přizpůsobit režimu dětí, zvládám jejich péči, starost o ně a každodenní povinnosti s nimi spojené. Takže když byly menší, mohla jsem je doprovodit na kroužek aniž bych se dohadovala se šéfem, zda mě uvolní. Do práce jdu až poté, co je doprovodím do školy. Když potřebují lékaře tak prostě jdeme bez stresů, co zas bude říkat šéf, jak mu to vysvětlím a jak snesu kyselé obličeje kolegů. Tohle mě díky podnikání míjí. Jsem svým vlastním pánem a mohu svůj čas organizovat tak, jak potřebuji nebo chci. Díky tomu, že jsem před 5-ti lety na mateřské s nejmladší dcerou začala podnikat, jsem dnes vyzbrojena funkčním nástrojem generujícím příjem. Jednoduše řečeno: mám zdroj, kterým přitékají peníze, za které platím byt, školu, stravu, pomůcky do školy, oblečení, školy v přírodě, kroužky, zábavu a to všechno ostatní.

Začátky nebyly lehké.....

Život je jako gobelín. Každá nitka má své místo a důležitost, aby nakonec vznikl jedinečný obraz. Bolest a trápení mu dávají autentičnost a krásu.

K začátku podnikání mě přivedla má rodinná situace. O prázdninách v roce 2009 jsem zjistila, že můj muž má jinou ženu. V té době jsem byla na mateřské s nejmladší dcerou, které bylo 20 měsíců a od narození bylo její hlavní náplní probrečet 3/4 dne a 1/2 noci. Až v jejích 3 letech jsem pochopila důvod - sluchová vada. Musela jsem jí neustále nosit a být jí nablízku. Bylo to neskutečně vyčerpávající a věřte mi, že mít jen jedno takové dítě a starat se o něj by byl výkon hodný zlaté medaile. Ale já k tomu měla ještě čerstvě 4 letého syna a 7-mi letou dceru, která v září 2009 nastupovala do 1. třídy na domácí školu, tedy jsem ji učila já doma.

Zkuste si to teď představit: Celé dopoledne učíte prvňáka, k tomu se snažíte zabavit 4 letého rošťáka a nezbláznit se z věčně brečícího batolete. K tomu udržet domácnost v obyvatelném stavu a denně navařit oběd. Na odpoledne vymyslet zábavu a večer uléhat s tím, že budete pravidelně každé 1/2 hodiny až hodinu buzeni nejmladším členem rodiny. K tomu musíte vymyslet, kde vezmete peníze na některé věci, které potřebujete. Abyste ve finále zjistili, že váš muž vás hodil přes palubu a je mu úplně jedno, jestli se utopíte. Tohle byl můj výchozí podnikatelský bod, máte to někdo horší :-)? 

Již nějakou dobu byl u nás nastavený model, že manžel nebyl schopen pokrýt některé výdaje a já si musela na ně peníze obstarat, např. drogerie, plíny, oblečení a boty pro děti, některé kroužky. Něco pokryla mateřská, ale na některé výdaje jsem peníze sehnat musela. Těžko řeknete dětem, že teď budou chodit v malých botách, protože zrovna nemám peníze na nové. Ale moment, kdy se začala rodina definitivně rozpadat, změnil mé uvažování. Bylo mi jasné, že jednoho dne převezmu za děti plnou zodpovědnost a musím najít způsob, jak sebe a je uživit. Proto jsem si v říjnu 2009 zřídila Živnostenský list a od 1.1.2010 začala oficiálně podnikat.

Zorientovat se ve všech náležitostech provázejících začátek podnikání bylo náročné. Musela jsem se prokousat neskutečným množstvím informací, zjišťovat, kam všude zajít, kde se registrovat, v čem se podnikání na mateřské liší od klasického, na co mám nárok, jaké mám výhody a jak o ně nepřijít, jak najít, v čem budu podnikat, co je pro mě tím pravým podnikatelským směrem a záměrem, jaké nástroje, programy a aplikace jsou užitečné, kde najít ty, které podnikání nastaví, usnadní, zjednoduší, budou mě stát co nejméně peněz a zároveň budou efektivní a vhodné pro začínajícího podnikatele. Všechno se mi zdálo složité a drahé....

Narážela jsem na stále stejný přístup – spousta skvělých programů a nástrojů, ale za hodně peněz nebo složité a s mnoha funkcemi, které jako začínající podnikatel nepotřebuji. Nabírala jsem dojmu, že se všichni snaží na začínajících podnikatelích vydělat a prodat jim to, co je možná skvělé, ale v začátku absolutně nepotřebné. A navíc, všichni měli jinou mentalitu. Říkala jsem si: Cožpak nikdo nechápe, že máma (na mateřské) má jiné uvažování a přístup, že už nemá zodpovědnost jen za sebe, že nemůže podstupovat nepřiměřená rizika, nestojí o to brát si úvěry, utrácet peníze (které stejně nemá) za nástroje a aplikace, které jsou zbytečně složité a na počátku podnikání nepotřebné, že se nemůže rozhodovat nezodpovědně? Začít podnikat draze a rozšafně umí každý, ale jednoduše a levně, to je umění!

Nevzdala jsem to. Ušla jsem dlouhou cestu, na které jsem vyzkoušela bezpočet různých aplikací, způsobů, nástrojů, řešení a kdo ví, čeho ještě, aby zůstalo jen to, co je dobré, funkční, užitečné a koresponduje s mou rodičovskou mentalitou. Dnes vím, že jde začít podnikat jednoduše, rychle, efektivně, s minimem financí a bez rizik. Podnikám tak dodnes.

Když jsem v prosinci v roce 2012 podala žádost o rozvod a v únoru 2013 se odstěhovala s dětmi (v té době jim bylo 5, 7 a 10 let) do pronajatého bytu v centru města, byla jsem díky tomu, že jsem mateřskou využila k začátku podnikání, prokousala se těžkým začátkem a nevzdala to, vyzbrojena funkčním nástrojem generujícím příjem. Jednoduše řečeno: měla jsem zdroj, kterým přitékaly peníze, za které platím byt, školu, stravu, pomůcky do školy, oblečení, školy v přírodě, kroužky, zábavu a to všechno ostatní.

Pro ty, kteří chtějí »»»» číst více

Svůj příběh o rozpadu rodiny, nevěře, bolesti, ale také o počátcích podnikání, nulové podpoře, negativním domácím prostředí, pochybách a nejistotách, prvních nezdarech a propadácích, o svém hledání podnikatelského směru a záměru a o mnohém dalším, jsem napsala otevřenou zpověď v knize Můžeš změnit svět.....minimálně ten svůj!  Nyní vám ji dávám jako dárek. Jsem trochu nervózní, je to takové mé svlečení se do naha.  Ale jedno důležité si v souvislosti s ní uvědomuji a to stojí za to sdílet s vámi, i přes mou nervozitu. A totiž to:

Že ať jsou na cestě jakékoliv překážky, vždy je také způsob, jak se za ně dostat.  A to je její hodnota, kterou věřím, že v ní najdete a povzbudí vás k tomu, abyste se těmi svými překážkami nenechali zastavit. NIKDY.  

Stáhněte si tedy e-book Můžeš změnit svět.....minimálně ten svůj! zdarma jako dárek.

Pro začínající podnikatele

Moc bych si přála každého povzbudit k tomu, že pokud chce začít podnikat, aby vykročil.  Sama jsem to zvládla, bez podpory manžela, s rozvodem, třemi dětmi, "holým zadkem", vykročila jsem. A o to jde. Dnes pomáhám druhým začít jejich vlastní podnikání jednoduše, rychle, efektivně, s minimem financí a bez rizik. Šetřím jejich čas, peníze a počáteční energii proto, aby svou chuť a nadšení do budování svého podnikatelského snu neztratili hned na začátku. 

 Napsala jsem e-book VAŠE VSTUPENKA DO SVOBODY. Dozvíte se v něm, jaké úplně první kroky je potřeba udělat, abyste se stali oficiálním podnikatelem a zjistíte, že začít je lehké. Představím vám konkrétní nástroje, které vám počátky podnikání ulehčí a pomohou nastavit.  Jsou často zdarma nebo za příjemný peníz. V e-booku neopomíjím ani další zásadní věc, kterou začínající podnikatelé řeší a to je nalezení svého podnikatelského směru.  Žádný krok za vás neudělá někdo jiný, každý krok je váš, ale jsem hluboce vděčná za to, že vám ten váš první můžu usnadnit a pomoc vám, abyste vyšli. Protože kdo nevykročí, nikam nedojde.

To jsem já

Veronika Mašínová majitelka e-shopu www.obuv-botky.cz, provozovatelka Centra zdravého obutí v Liberci, zakladatelka 1.virtuální školy podnikatelské samostatnostiautorka knihyMůžeš změnit svět....minimálně ten svůj! pro rozvádějící se maminky, autorka e-booku VAŠE VSTUPENKA DO SVOBODY  pro začínající podnikatele, provozovatelka poradního portálu zdrave-nohy.cz  a osobní stránky a blogu veronikamasinova.cz