Jak podpořit svoje ženství a sebevědomí

Jsi úžasná. Jsi krásná žena. Moc ti to sluší. Jsi nádherná ženská. Jsi kost.

To je jen pár slov od druhých žen, které jsem dostala v posledních dnech. Pro mě jak z jiného světa. Co se stalo? Jak je to možné? Kde a kdy se něco změnilo? Musela jsem se vrátit hodně do minulosti….

Jsi ošklivá…

Co moje paměť sahá, nikdy jsem si nepřipadala hezká. Oj, kdyby to bylo aspoň takto neutrální, ale já byla přímo v tom záporném módu: jsem ošklivá, nepřitažlivá, nezajímavá. Po mojí sestře kluci prahli. Já byla ta mladší hubená brýlatá zakřiknutá ošklivka. Mnoho let jsem žila s přesvědčením, že mě žádný kluk nebude chtít. Chtěl. Byla jsem s ním 17 let a moje ženství skoro umřelo. Hlavně po rozvodu, kdy jsem měla 3 malé děti a abych zvládla život, žila jsem prakticky jen v mužské rovině. Navíc pro mě bezpečné, tam to znám, tam se cítím dobře. Sukně jsem nosila sporadicky.

Rok 2017

Pak přišel rok 2017 a asistovaný nákup s Evou Bartákovou. Píšu o tom v tomto článku. Ona do mého šatníku zavedla dvě nové barvy – tmavě modrou a červenou. Ale stále respektovala mé nastavení, takže jsem si tehdy koupila mj. kalhoty a jedny designové tepláky. Ale taky milou květovanou halenku, která už byla malou ženskou vlaštovkou.

Leden 2019

Přišel leden 2019 a moje účast v Proměnách s deníkem. Podrobná reportáž je v článku Jak jsem se stala princeznou. To byl velký zlom. Ve vnímání, cítění, prožitcích. Byla to doslova terapie praxí. A tam jsem se začala odšpuntovávat.  Začalo mě bavit v sobě probouzet ženu.

A i když jsem na mnoho věcí stále lenošná (nebaví mě se denně malovat a odličovat) a i když mám stále ještě v mnoha oblastech obavy a strach a někdy i stud, objevuji a hledám, jak se stávat více ženou tak, aby to bylo se mnou v souladu a já se v tom cítila dobře. To vidím jako zásadní a to mi dává smysl. Ne kopírovat, ne dělat něco proto, že to jiní definovali, že to k ženě patří. Přemýšlím, co dělá ženu ženou a hledám odpovědi na zajímavé vnitřní otázky, které se mi vynořují. A zjistila jsem, že mám předsudky a zažité vzorce.

Začala jsem chápat, že základem krásné ženy je vnitřní spokojenost a radost. A tu pak mohu navenek dávat úplně svobodně a tak, jak se mi chce.

Že to vůbec není o tom, jestli jsem nebo nejsem namalovaná, jestli zrovna mám nebo nemám sukni a jak dlouhou. Být ženou není jenom o tom vzhledu a vnější podpoře ženství, ale i o tvárnosti, měkkosti, vřelosti a mnohém dalším. A především! Především o vnitřním sebepřijetí, radosti a spokojenosti. A to je rozhodně celoživotní cesta. :)

Březen 2019

Evidentně naprosto funguje, že pokud si definujete nějaký záměr a jste rozhodnutí v tom růst a něco měnit, budou vám do cesty přicházet situace, které vás v tom mají podpořit, povzbudit, směrovat vás a otevírat vám nové obzory. A přesně to se stalo v březnu 2019.

Objevila jsem dlouhé skukně v e-shopu Pachamama. Svět stvořený pro ženy. Dlouhá sukně byla varianta, na kterou jsem v tu chvíli byla připravená a která se mnou rezonovala. Navíc se tu prostě nedalo nevybrat. Rozmanité barvy a feelingy. Já měla během chvilky tři favority do mého vkusu a barev, které miluji. A zůstávalo tam dalších spoustu barev a vzorů zase pro jiné ženy, které mají jiný vkus a rády jiné barvy. Wow, to je skvělý, tady si prostě vybere každá! A kdyby náhodou ne tak Vendula Mátlová, majitelka e-shopu, kolekci pravidelně doplňuje a obměňuje, tak je třeba si jen chvilku počkat.

Měla jsem z mé první dlouhé sukně takovou radost, že jsem to musela sdílet na Facebooku. A to přineslo další příležitost. (Všímáte si té řetězové reakce a jak jeden krok otevírá ten další ? :))

Červen 2019

Vendy (Vendula Mátlová, majitelka e-shopu Pachamama) právě na základě toho mého FB příspěvku pojala nápad, že bychom spolu udělaly inspirativní rozhovor o ženství a ženě v nás. Možná zvenku se vše zdá jasné a logické. Ale pro mě to byla smršť! Já, která si celý život připadám ošklivá, nikdy jsem v sobě ženství neprobouzela, neživila a dokonce jsem se jím ani nezabývala!, náhle mohu být součástí rozhovoru a inspirovat druhé ženy. To fakt nechápu. :D A přesně o tom to je.

Ve chvíli, kdy se vydáte na cestu navzdory svým obavám, strachu, nehodnosti, nejistotě, pak jdete s pokorou a s vědomím vlastní křehkosti. A zároveň vnímáte sílu, která se ve vás rodí a která vás zase vrací do pokory.

A jen pokyvujete hlavou a důvěřujete bez kontroly. Tohle je zkrátka vyšší než vy a vy to víte.

A tak když mi Vendy napsala, že mě zve do Vlašimi na líčení, focení a rozhovor, zavřela jsem svou úžasem otevřenou pusu a jela. :) Připravila pro mě nádherný holčičí den. Začaly jsme líčením u kosmetičky, následovalo focení s Janou Gottfried Vojtkovou v dlouhých sukních a u toho jsme si s Vendy povídaly. A tady je náš rozhovor.

Původní záměr byl, že Vendulka vyzpovídá mě a to je celé. Doma mi to ale přišlo nějaké neúplné. :) Proto jsem dotvořila druhou část rozhovoru, protože si myslím, že nakouknout do zákulisí e-shopu Pachamama je zajímavý a říkala jsem si, že vás to bude bavit a zajímat.

Nejdřív tedy mé odpovědi na Vendy otázky a poté Vendy na mé. A dál na vás ještě čeká povídání o braletkách, tak rozhodně čtěte dál! 

ROZHOVOR

Ahoj Verčo, někde jsi psala, že miluješ kalhoty a sukně jsi nenosila.  Před nedávnem se na FB objevily tvé fotky v dlouhé sukni . Vypadala jsi v ní nádherně, jako když nosíš sukně odjakživa, prostě k tobě patřila, zářila jsi.  Psala jsi, že se v ní cítíš skvěle, žensky. Co se stalo, že jsi změnila vzhled a styl, který tě léta provázel?


Změna je život a pokud se otevřeme životu, bude nás změna provázet stále. A je to tak dobře. :) V mém případě je potřeba jít trochu více do minulosti. Před 7 lety jsem se rozvedla, rozhodla jsem se odejít od muže se 3 malými dětmi, nejmladší v té době byly 4 roky. Tato situace byla velmi náročná a obzvláště první 3 roky samostatnosti se smrskly jen na přežití. Byla jsem bolavá a zraněná a k tomu jsem musela zajistit sebe a děti. A v tom období více než kdy jindy jsem dokázala přežít výhradně na mužské energii. Nebyla kapacita na ženskost, křehkost, krásu. Moje dny byly o tom přinutit se vstát, nějak se obléknout, fungovat celý den a večer, resp. hodně pozdě v noci aspoň na chviličku zalehnout.

Nejlépe mi bylo v kalhotách, triku, svetru, mikině. Bylo to pohodlné, cítila jsem se v tom schovaná, schoulená. Byla jsem hodně zraněná, moje sebeláska, sebepřijetí, vnímání ženskosti a krásy bylo ne na bodě nula, ale mínus tisíc na třetí. :) Co je uvnitř, jde i ven…

Postupně jsem ale ze své ulity vycházela. Začala jsem se narovnávat, věřit si, uzdravovat se. Děti rostly a už to nebylo o neustálé péči a začaly pomalu vznikat skulinky, kdy jsem se mohla věnovat sama sobě. Hlavní změna nastala vloni (2018), kdy jsem profesně i osobnostně vyrostla asi nejvíce.

Na konci roku vždy shrnuji ten daný rok, co jsem zažila, co se povedlo, co třeba tolik ne, píšu o tom na svém blogu a dávám si záměr pro ten rok následující. A pro letošní rok 2019 to bylo Zvýšit svoji hodnotu. Pro mě to znamená více se rozvíjet, dovolit si růst a pracovat na sobě.

Takže jsem se například přihlásila na kurz kreslení. :)  A také podala přihlášku do Proměn s Deníkem. Proměny je projekt, kdy z mnoha přihlášených žen vyberou jen 6 a těm potom změní kompletně vizáž. Tyto proměny nejsou povrchní, ale jdou do hloubky. Pro mě to byl zásadní zlom ve vnímání sebe samé jako ženy. Byla jsem ohromena, když se z Verči v kalhotech a svetru stala nádherná žena v krásných pouzdrových šatech, s novou barvou vlasů a účesem, nalíčená. Bylo to léčivé a já si prožila, že být ženou je výsada, že to není slabost, ale naopak je v tom úžasná síla.

Probudila se ve mně touha v sobě ženskost podporovat. A když jsem potom na internetu narazila na nabídku dlouhých sukní ve tvém e-shopu, byla jsem úplně nadšená. Sukně, kterou mám na fotografiích, je moje první a stihla jsem si během necelých 3 měsíců pořídit už 3. :) Byla to láska na první pohled a já hned věděla, že přesně tahle sukně ve mně tu ženu vyzdvihne. V tvých sukních se cítím jako královna, užívám si v ní každý krok, užívám si v ní, že jsem žena. Tvoje dlouhé sukně jsou pro mě i určitým druhem terapie.

Prozraď nám, co všechno děláš kromě výchovy 3 úžasných dětí.


Pokud se ptáš na práci, tak mou hlavní náplní je tvorba webů se šablonou Mioweb. Miluji tvoření báječných webů, které jsou v souladu s jejich majiteli, přitom jsou profesionální a napojené na chytré aplikace. Je to kreativní a zároveň logická a strategická práce. Noví klienti stále chodí, tak nemám o zakázky nouzi.

K tomu mám ještě své stálé klienty, kterým pomáhám s jejich podnikáním. Např. dělám zákaznickou podporu na e-mailu nebo ve facebookových skupinách, starám se o technické záležitosti webů a procesů, tvořím obsah na jejich weby, zprocesovávám automatizovaný prodej on-line produktů, tvořím samotné produkty z jimi dodaného obsahu a mnoho a mnoho dalšího.

Také se neustále vzdělávám a pracuji sama na sobě a proto hodně čtu články z mého oboru nebo si dopřávám různé semináře, workshopy, terapie apod. Aktuálně mám vizi změnit naše rodinné stravování, což si vyžaduje dost mého času a taky psychických sil. :)

Ve svém volném čase ráda cestuji. Je to jen rok, co jsem se k tomu odhodlala a začala cestovat na vlastní pěst. Vždy vezmu jedno z dětí a na několik dní odletíme a užijeme si to. Je to nejen skvělý relax, ale také možnost “vyndat” vždy jedno z dětí z jeho stereotypu a běžného prostředí a trávit s ním kvalitní čas. Vytvářím tím prostor pro nová vzájemná poznání, legraci, zážitky, vzpomínky.

A teď nám řekni, jak to stíháš? Jak dokážeš tak efektivně organizovat svůj čas a ještě se věnovat sama sobě?


To je milá otázka. Ráda bych prozradila nějaký návod, tajemství, ale nic takového není. :) Dlouhé roky jsem většinu dne vyplňovala povinnostmi. Ať už to byla práce jako zdroj financí nebo povinnosti, které si vyžadovala má role matky. Jednoho dne jsem si ale hluboce v sobě uvědomila, že čemu a komu prospěje, když se uštvu z neustálé práce?

Tahle věta se mnou hodně otřásla. Podívala jsem se na svůj život a uviděla jsem uštvanou ženu, která jen a jen pracuje nebo plní povinnosti. A kde byl čas na vlastní radosti? Když jsem měla chvilku volna, byla jsem tak unavená, že mě ani nic nebavilo a nechtělo se mi dělat. Tak trochu uzavřený obvod, běhání v kruhu.

Přehodnotila jsem postupně své postoje. A do plných dnů, u kterých jsem měla pocit, že se tam už nic nevejde, jsem začala vědomě vytvářet skulinky jen pro sebe. Malé, ale byly jen moje. A tyhle skulinky se víc a víc zvětšovaly. A mně se to zalíbilo.

A zároveň mě to začalo motivovat k lepší organizaci pracovního času. Když pracuji na zakázce, pustím si stopky, vše pozavírám a prostě pracuji. Soustředím se, podávám výkon. Jsou dny, kdy dokáži na jednom webu pracovat soustředěně 5 hodin a výsledek tomu odpovídá. Udělám tolik práce! A pak to odložím a jsem třeba s dětmi. Nebo se věnuji sama sobě. A opět to dělám naplno, je to zase jiný čas, odděluji ho.

Když mám v životě balanc, zjišťuji, že v pracovních věcech jsem daleko výkonnější a hodně toho udělám, a na ty osobní věci mám dostatek času bez výčitek.

Ale já jsem trochu extrémista, takže můj balanc je také trochu extrémní. :) Moje práce mě baví, jsem schopná pracovat dlouhé hodiny a dlouho do noci, ale pak se seberu na několik dní a cestuji, dokonale vypnu a nedělám nic. Dobiju se a zase se do práce těším, mám nové nápady a inspiraci.

A teď bych se ráda zeptala já tebe. :)

Co tě na tvé práci baví nejvíce?


Nejvíc mě baví kreativita. Představ si tu úžasnou sílu myšlenky. Ráno vstanu, probouzím se často s nápadem, chvíli ho povaluji v hlavě, pak ho dám na papír. Rozvíjím ho až se z něj stane například produkt nebo spolupráce, která udělá radost stovkám lidí, např. v podobě nové kolekce oblečení nebo šperků.

Denně dostáváme e-maily, ve kterých si zákazníci libují, jak jim sluší to či ono. To je moje hodně oblíbená část. :D Zpětná vazba, kde vidím smysl našeho úsilí. Dokonce jsme k tomu účelu založily FB skupinu, kde se mohou lidé podělit s tím, co si u nás koupili, jak se v tom cítí a ukáží, jak jim to sluší. Je to inspirující.

Máš v nabídce svého e-shopu nějakého favorita? Nějaký opravdu oblíbený výrobek?


Ano. Sukně, legíny, braletky a náušnice.

Sukně, legíny a braletky jsou maximálně pohodlné kousky pro citlivější ženské partie – bříško a prsa. Žena by měla cítit v těchto partiích co se oblékání týče maximální pohodlí. Obě partie v průběhu měsíčního cyklu stále mění svoji velikost – při menstruaci, v ovulaci, v těhotenství, při kojení, po kojení… Sukně nebo legíny s pružným vysokým pasem poskytují luxusní pocit pohodlí pro bříško, stejně tak jako braletka pro prsa.

V dlouhé sukni navíc žena vypadá velmi žensky a půvabně. Žena v dlouhé sukni musí zpomalit, pokud se nechce zabít na prvních schodech. To zpomalení je jakási forma terapie nebo uvědomění v dnešním uspěchaném světě. Krásná žena – to není podle mě uhoněná žena beroucí schody po dvou v kalhotech a s těžkými taškami s nákupem nebo laptopem v podpaží.

Žena je krásná, když je spokojená, vědomá si svých potřeb, které si naplňuje, cítí se v pohodlí, bezpečí a má dostatek času na sebe, práci, děti, cestování… doplňte si sami to, čím chcete, aby byl váš život opravdu naplněn.

A náušnice, protože je jednoduše miluju. Nosím velké, výrazné náušnice. Jiný šperk už nepotřebuji.

Jaké máš plány a vize do budoucna? Zaslechla jsem, že se chystáš propojovat ženy, více spolupracovat apod. Prozraď nám, jestli je to pravda a na co se s tebou můžeme těšit. :)


Ano, začaly jsme spolupracovat s Terezou Kramerovou a s Lucií Harnošovou, s úžasnými ženami, které se věnují a pomáhají lidem v seberozvoji způsobem nám blízkým. Přitahují mě i další lidé a projekty, které začínají a teprve se líhnou… a objevují se další a další. Věřím ve vzájemnou podporu a propojení mezi ženami. Vnímám to jako takový živoucí, pulsující, podporující ženský kruh. A já jsem duší indiánka sedící v kruhu :D

Těšit se můžete také na nové kousky báječně pohodlného a velmi barevného ženského oblečení. To je teď náš směr a záměr. Prozradím, že už teď vznikají v dílně pana Madeho tílka a trička, která budou ladit k sukním a legínám… :)

A my se těšíme, že pro vás otevřeme příští rok kamenný obchod, ve kterém se můžeme potkat osobně a kromě oblečení také sdílet své příběhy.

A protože e-shop Pachamama je výjměčný a nabízí nádherné zboží pro ženy a já mám na sobě odžité, že Vendulčiny sukně a šperky nádherně podporují ženskost, sebevědomí a krásu a moc bych si přála, aby si radost mohla udělat každá z vás. Třeba braletkou…

KOUZLO ZVANÉ BRALETKA

U Vendy v e-shopu je to celkem novinka. Když jsem je viděla poprvé, nechaly mě úplně klidnou, tohle zboží není pro mě. Jenže. Pak Vendy napsala o braletkách článek a v její fb skupině a na internetu začaly lítat oslavné ódy na to, jak jsou úžasné.  Byla jsem trochu skeptická. Nakonec jsem využila slevové akce a řekla jsem si, že dokud to nezkusím, nezjistím, jak to je a hlavně – jestli mně to vyhovuje.

Když jsem to malé nic vyndala z krabičky a pořádně omakala, už mnou začínaly projíždět první blažené pocity. To je tak heboučké. Když jsem braletku na sebe nahodila, blaženost pokročila. Měla jsem na sobě nic. Materiál skvěle souznil s mou opálenou a citlivou kůží, nikde nic netlačilo, nesvíralo, prostě balada.

Zátěžový test braletky

Rozvlnila jsem se, vytahovala ruce nahoru a všemožně do stran, jen abych otestovala, zda bude držet na místě. Ani o píď neujela. Pak mě ale napadlo, že si v ní půjdu lehnout. Ha, braletko, uvidíme, jestli se mi někam vysoukáš, povolíš nebo něco jiného. Nic. Vstala jsem  a braletka se tvářila úplně stejně jako když jsem si šla lehnout. Tak jo, tak jo. Jsi dobrá. Ale otestuju tě ještě, vezmu si tě na běhání (víte, že se snažím běhat? :D). A co myslíte? Ani jsem o ní nevěděla, nikde svírání, nikde nepohodlí a držela celou dobu na místě.

Braletka si mě získala a zůstane u mě. Je krásná i zezadu, kde má překřížená ramínka a když se na ni hodíte volnější vykrojené tílko, vzniká hezký efekt. Stejně hezky vypadá, když vám vykukují zpod trička její barevná ramínka.

Mě braletka uchvátila nejvíc svou pohodou. Poslední dobou ve vyztužených podprsenkách trpím. Tady ani nevím, že ji mám, je měkoučká a nesvíravá. Ten pocit se musí zažít.

Kdy braletku ne

Ale abych byla objektivní, musím říct, kdy bych po braletce nesáhla.

  • Určitě ve chvíli, kdy chci, aby na mém poprsí nebylo na první pohled znát kojení 3 dětí. :D Pokud bych šla do společnosti, na schůzku na které mi záleží, měla na sobě přiléhavé pouzdrové šaty apod., sáhla bych po vyztužené podprsence nebo push-upce. Takže braletka dle mého není na každou příležiost a určitě bych neřekla, že se dá nosit vždy a všude. 
  • Taky bych ji nedoporučila velkému poprsí, to má jiné potřeby a braletka by ho neuspokojila.

S klidem ale doporučím nákup braletky ženám, které třeba musí do zaměstnání splňovat povinný dress code a tak celý týden chodí v klasických podprsenkách. Dopřejte sobě a svým prsům terapii ve volný čas a o víkendu, na dovolené apod. Budete nadšené.

Plusy braletky z mého pohledu:

  • Můžete se na ni spolehnout – neposouvá se, nevysoukává.
  • Hebkost – příjemný materiál.
  • Neprůhlednost.
  • Pohodlí – nesvírá, neškrtí, ve skutečnosti ani nevíte, že ji máte.
  • Neodstává.

Mínusy:

  • Není na velká prsa.
  • Pouze barevné, chybí mi např. klasická bílá a černá. Nebo smetanová, béžová, tmavě modrá…

Braletku pořídíte ve velikosti M a L. A z recenzí klientek je vhodná i při kojení. :)

A co údržba?

Nevím, jaká jsou oficiální doporučení výrobce reps. prodejce, ale já sukně i braletky peru běžně s naším prádlem na 40°C a suším v sušičce. O tom, jak si to celé ještě zjednodušit a jak mít sukni nezmačkanou během minuty od vyndání ze sušičky (nebo po uschnutí), i když nemáte doma žehličku (jako já), vám povím zase příště. Teď už utíkejte vybírat. :)

A aby bylo úplně jasno – tato nabídka není affil a ani z vašich objednávek nic nemám. Miluju Vendy sukně a braletky a moc bych si přála, abyste si udělaly radost. A pokud se svým ženstvím bojujete, hledáte se nebo se jen nesměle navzájem oťukáváte, dopřejte si uzdravující terapii. Dlouhá sukně je v tomto malý zázrak.  🖤

 

 

Zaujal vás článek? Chcete vědět, až napíšu další? Ráda. Vložte e-mail a já vám dám zprávu.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já (Veronika Mašínová, Na Rybníčku 387, Liberec, IČ: 76391957) na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání článků a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů