Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Jak chcete začít?

16

K napsání tohoto článku mě přimělo několik diskuzí, které jsem v poslední době zaznamenala a které pravděpodobně budou ožehavým tématem, které řeší nejeden začínající podnikatel. A protože mojí touhou je pomáhat těm, kteří chtějí začít podnikat a usnadnit jim jejich start, jak jen to jde, nemohu toto téma opominout. I když – jak jsem z diskuzí pochopila – nejde ani tak o skutečné informace a zákonné povinnosti, ale spíše o mentalitu, svědomí, psychologii, pohled na život a spoustu dalších faktorů.

 

Téma zní: Mám si na začátek svého podnikání zřídit „Živnostenský list“ (ŽL)?

 

Co jsem pochopila z diskuzí je fakt, že ke zřízení ŽL se přistupuje z úplně nesprávných úhlů, chybí základní informace a znalost zákona, je zde mnoho mýtů a v neposlední řadě špatně nastavené morální priority. Tento poslední bod můj článek bohužel nevyřeší, to je věc každého jednoho začínajícího podnikatele. Ty ostatní se pokusím postavit do správného světla.

 

Co říká ohledně podnikání zákon:

Nový občanský zákoník (NOZ Zákon č. 89/2012 Sb. – Díl 5 – § 420 charakterizuje podnikatele takto:

(1) Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.

(2) Pro účely ochrany spotřebitele a pro účely § 1963 se za podnikatele považuje také každá osoba, která uzavírá smlouvy související s vlastní obchodní, výrobní nebo obdobnou činností či při samostatném výkonu svého povolání, popřípadě osoba, která jedná jménem nebo na účet podnikatele.

Důležitá je zde věta: „……se záměrem činit tak soustavně.“ Soustavně zde neznamená nepřetržitou jíííízdu, ale je opakem nahodilé (příležitostné) činnosti (Zákon o dani z příjmu § 9 a 10).

 

Nejčastější mýty ohledně zřízení ŽL:

 

1) Nevím, jak se mi bude v podnikání dařit, proto si zatím nezřídím ŽL.

Odpověď je výše. Pokud plánujete prodávat cokoli ne jednou nebo nahodile, ale opakovaně, pak budete provádět podnikatelskou činnost.  A k podnikatelské činnosti logicky potřebujete ŽL. Nesouvisí to s výší vašich budoucích příjmů.

2) Začnu podnikat na manželovo nebo přítelovo IČ.

Odpověď je v bodě 2, kde se píše, že z hlediska zákona je brána za podnikatele i osoba, která jedná samostatně na účet podnikatele.  Pomíjím morální hledisko a přijímání vlastní zodpovědnosti.

 

3) Zřízení je složité, nezvládnu to.

Zde úplně chybí informace a tento mýtus stojí spíše na ustrašené duši. Pokud nevíte, co zřízení ŽL obnáší a jak to dobře zvládnout, pomůžu vám e-bookem VAŠE VSTUPENKA DO SVOBODY. Ujišťuji vás, že to zvládnete levou zadní a dostanete informace, kterými demaskujete i tento mýtus.

 

4) Budu muset platit daně a velké poplatky a proto si ŽL nezřídím.

Opět chybí pravdivé informace. Ve skutečnosti existuje pro zřízení ŽL jen JEDINÝ! nevýhodný startovní status. Který to je, se dozvíte ve VAŠÍ VSTUPENCE DO SVOBODY. Podle odhadu se týká max. 5% všech začínajících podnikatelů. Takže ostatních 95% se nemusí bát ani velkých daní, ani poplatků a drtivé finanční zátěže, kterou nezvládne.

 

Proč je dobré si ŽL zřídit?

 

1) Protože je to dle zákona správné.

Chápu, že to někdy může být někomu úplně jedno, přesto je to tak.

2) Protože předejdete mnoha nepříjemnostem a komplikacím v budoucnu.

Tohle přijde ať chcete nebo ne.  Myslet si, že zrovna vás nikdo nevyhmátne, nemusí dojít naplnění. A žít a podnikat s obavami, co se může stát, není moc příjemné.  Navíc, i zde platí pravidlo: jedna lež vede k dalším.  Špatný začátek vám bude komplikovat zbytek cesty. Jedna počáteční klička, jak si ulehčit a některým věcem se vyhnout, vám tak zamotá následnou cestu, že už jen budete vytvářet další a další kličky až se do toho tak zamotáte, že nebudete vědět, jak dál. Vážně tohle chcete? Není jednodušší začít prostě dobře a správně?

3) Některé na začátku špatně nastavené věci, se později špatně přenastavují.

Na začátku se vám myslím nepodaří odhadnout, co všechno budete ke svému podnikání potřebovat a to nemluvím o tom, že váš odhad, jak se vám bude dařit, může být zcela špatný. Zjistíte, že některé smlouvy bez IČ vůbec neuzavřete (platební brány, e-shop apod) a že předělat je v budoucnu může být nejen složité, ale i vzbuzující pozornost některých úřadů.

4) Srovnejte si své priority

Chcete hned od začátku vystupovat před svými zákazníky čestně a poctivě? Jako osoba, která nese zodpovědnost za své podnikání? Pokud vám na tomto statusu záleží (a mělo by), pak přestaňte hledat kličky a důvody, proč si ŽL nezřídit a prostě si ho pořiďte.

5) Nepřistupujte k podnikání jako ke krátkozraké záležitosti

Vím, že někdy se nacházíme v životních situacích, kdy je to těžké. Neseme břemena a máme pocit, že nám někdo chce naložit další. V takových chvílích je užitečné podívat se „do dálky“, uvažovat v delším horizontu a neposuzovat věci zkratkovitě. Dobrý začátek podnikání je nastavením správných věcí hned v počátku, možnost předejít případným pozdějším komplikacím a zajištění statusu solidního podnikatele před svými zákazníky.

 6) Na světě nejsou jen dobří lidé

Budete si muset dávat pozor, co kde říkáte, čím se chlubíte, co sdílíte. Kde máte jistotu, že vám váš a la přítel nebo dobrý soused nevrazí kudlu do zad? 

 

Co říci závěrem?

 

Nehledejte složitosti, kde nejsou.

Možná se vám teď trochu vaří krev :-) Tak pro uklidnění – je to vaše podnikání, vaše cesta, vaše zodpovědnost, vaše důsledky, vaše svědomí, vaše volba. Chápu, že vás některé věci mohou štvát. Mě štvou v mém podnikání také, hlavně a pravidelně každé 3 měsíce, kdy posílám DPH na FÚ. Ale ať už jsou naše vzpoury jakkoliv zdánlivě nebo opravdicky opodstatněné, nad tím vším zůstává jedno základní a to:

 

Vystupujete sami za sebe a je tedy na vás, jaké bude to vaše podnikání. Chcete, aby bylo solidní a poctivé? Pak přestaňte hledat kličky, odložte svůj spravedlivý hněv a profilujte se hned od začátku čestně a důvěryhodně.


 

Kdo nevykročí, nikam nedojde.

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů