Posílám ti malý kousek lásky a dobra. Plamínek světla plný laskavosti. Tištěný sešit LÁSKAVNÍČEK.

►►► Více najdeš zde ◀︎◀︎◀︎

Co má společného Utubering, Teri Blitzen a podnikání…?

7

Poslední červnovou sobotu jsem se vypravila se svou 13letou dcerou na mega akci zvanou Utubering. Asi kdybych věděla, co mě čeká, výpravu bych zvažovala. Na místě se již couvnout nedalo. A není to jen obrazné rčení. Dorazily jsme celkem s předstihem, informační leták nám sděloval, že brány budou otevřeny půl hodiny před samotným zahájením, tedy přesně v pravé poledne. Náš včasný příchod nás kvalifikoval do prvních řad vstupního prostoru, který tvořily jakési stany zajištěné páskou a hlídané každý jedním pořadatelem. Stanů stálo v řadě asi 10, těžko odhadovat, byly jsme na kraji celé živé masy. A když říkám masy, myslím tím opravdové masy. Byť ještě i dnes stránky Utuberingu deklarují omezený počet návštěvníků, opak byl pravdou, lístky jste mohli zakoupit ještě den předem, ne-li na místě. Výsledkem byl dav více jak 20 tisíc lidí. A připomínám, měly jsme s dcerou to „štěstí“, že jsme byly asi v 5.řadě od vstupu. Deklarované otevření vstupu v pravé poledne se nekonalo. Bylo dusno a čím déle jsme čekali, tím houstla atmosféra. Potom jeden! ze stanů otevřeli. Dav se začal intuitivně tlačit. OK, přece jen jsme mezi sebou měli nějaké rozestupy. Když se to však opakovalo potřetí, spocená a nervózní těla byla na sobě doslova přilepená. Hlavou mi proběhlo: co když se někomu uprostřed davu udělá špatně? Nenechalo to na sebe dlouho čekat. Naštěstí dívčina nebyla daleko od vstupních stanů a zdravotníci si ji bleskově převzali. Ostatní jsme jen čekali. Nakonec dav začal pískat a skandovat: „Pusťte nás!“ Návštěvníci z prvních řad začali fanaticky strhávat bezpečností pásky a pořadatelé s kamenným obličejem dál nekompromisně drželi stráž. Vůbec jsem to celé otevření nepochopila. nakonec to byl dav, který se dal nezadržitelně do pohybu a aby ti, kteří byli vpředu (třeba my :-)) nezahynuli, muselo se „bourat“ a tak jsme se konečně dostali dovnitř.

 

Podnikatelská vsuvka: První dojem je první dojem. Pokud je vaše vstupní stránka webu špatně vystavěná nebo nedobře graficky zpracovaná, ať chcete nebo ne, semínko negativního dojmu je u návštěvníka zaseto. A nedej bože, když nepochopí, co mu chcete říct. 

 

utubering 2Utubering byl festival, který sdružil spoustu hvězd Youtube a sliboval fanouškům možnost osobního setkání se svými oblíbenci. Tohle byla jedna z věcí, ze které se VŠICHNI po skončení akce snažili vykroutit s tím, že to nebylo o podepsaných fotkách a vyblejsknutí. No pro přítomnou omladinu s komunikovaným slibem to teda o tom bylo. Bohužel. Takže i my jsme se postavili do dvou front, Domča ke Gabrielle Hecl a já k Teri Blitzen. Po 2,5 hodinách strávených ve frontě, kdy se na nás stejně nedostalo a bylo jasné, že ani nikdy nedostane, jsme byly s náladou na bodě nula. A musely jsme si to srovnat. To, s čím jsme sem jely a to, co nám bylo přislíbeno, nebylo naplněno. Ale jsme tu a buď budeme totálně otrávené a zklamané a nebo si půjdeme užívat to, co je tu připravené. I když nám ještě nějakou dobu trvalo dostat se zase do nějaké nálady a i když pachuť hořkosti nikdy nezmizela, začaly jsme se bavit. A bylo čím, to se jim upřít nedá.

 

Podnikatelská vsuvka: Pokud něco deklarujete, dodržte to. Domýšlejte důsledky. I super věci, nabídka, akce, vyjdou naprázdno nebo budou negativně přijaty, pokud vám bude na prvním místě záležet na penězích nebo pokud vaše slovo ani pro vás nebude mít tu hodnotu, abyste ho dodrželi.

 

Teri Blitzen  jsme se sice nedostaly, ale určitou satisfakcí byl její vstup ve Fashion zóně a živý Čaj s Teri. Trval asi hodinu, lilo jako z konve, fakt provazy, ale já jsem tu 15 letou holku poslouchala s takovou pozorností, že jsem se za to až styděla. Malá drobounká dívenka, která o sobě prohlašovala, že je introvert, který se bojí pavouků a lidí, natáčí videa pro svých 200 tisíc (ano, čtete dobře) odběratelů a mluví ke stovkám lidí z pódia tak, jako by to dělala denně. Vylovila z kapsy malinký zmuchlaný papírek a omluvila se, že se nepřipravila(!), ale že to asi dá. Jasně že dala. Pokud jsem si myslela, že je to obyčejná teenegarka, byla jsem během prvních momentů vyvedena z omylu. Tohle je tvrdá profesionálka, která dělá byznys a jestli všem vazbám úplně nerozumí, určitě jim velmi dobře rozumí ti, kteří tahají za nitky její kariéry. Na svém zmuchlaném papírku měla napsáno POUHÝCH OSM SLOV. Slova, která představovala oblasti, na které se jí – většinou její vrstevnice – ptají nejčastěji. Téma jako Bohatství, Strach, Sláva a další. O všech těchto oblastech a jak se projevují v jejím životě, mluvila bez té oné přípravy otevřeně a bez příkras. Když jsem jí poslouchala, nemohla jsem se ubránit dojmu, že možná byla na „výuce“ u Tomáše Lukavce a jeho Jsi značka, když máš příběh (parafráze). I Teri bez mrknutí oka vysypala svůj příběh, jak jako 13letá byla doma nemocná a nudila se a tak začala natáčet svá první videa, vlogy. A jak byla nadšená, když měla svých prvních 50 odběratelů. A jak má zvyk si každé ráno udělat čaj a tak ji najednou napadlo, že začne točit Čaj s Teri a jak vůbec nechápe, že to někoho zajímá a jak ani neví, jak se tohle (ta popularita a tolik fanoušků) stalo. Při tom jsem se rozhlížela kolem a viděla jsem ty -náctileté většinou holky, které se hrbily, stav jejich sebevědomí se dal zhodnotit jediným pohledem a říkala jsem si: „Ano, to je ono. To je přesně to, proč je Teri Blitzen u nich tak populární.“ Ona jim totiž byla vzorem. Člověk je bytostně nastaven na to mít vzor, nutně ho potřebuje. Máme v sobě zakódovanou touhu moci se s někým ztotožnit. A tak, jak jsem ji celou tu hodinu poslouchala, říkala jsem si, že je to dobře. A že dobrých vzorů je pořád strašně málo. To, co bylo na ní nejvíc přitažlivé, byl fakt, že byla sama sebou.

 

Podnikatelská vsuvka: Infopodnikání je obrovská výzva. V klasickém obchodě typu nákup-prodej, vedení e-shopu apod, se lehce ztratíte. Ale jakmile chcete víc (a měli byste chtít), pak znenadání musíte jít z kůží na trh. A tu se ukáže, zda si na něco hrajete, nebo jste sami sebou, jestli máte vnitřní hodnoty, které mohou druhé obohatit, jestli máte svůj příběh, se kterým se mohou druzí ztotožnit a inspirovat.

 

utubering 3U Teri bylo jasně vidět, že to, co dělá (natáčení vlogů), ji nejen přináší peníze, ale hlavně ji to strašně baví. Šla z ní ta pozitivní a živá energie, která vás nakazí. A přitom mluvila o dřině a obětech, které ji to stojí, málo spánku, vědomí zodpovědnosti, kdy už si nemůže říct, že dneska nic nenatočí, protože je unavená, ale ví, že tam venku má ty fanoušky, kteří na její nové video čekají. Není tohle jeden z rozměrů úspěšných podnikatelů….? A dalším prvkem, který mě až vyrazil dech, byl její přístup ke vzdělání. Ano, připadá mi úplně normální, že podnikatelé dnes vědí, že se musí neustále vzdělávat, jinak neobstojí a ujede jim vlak. Že bez neustálého vzdělávání není cesta vpřed a tedy ani úspěch. Ale že bych tohle čekala u 15 leté žáby, to fakt ne. Ale ona to ví. Od 3 let se učí anglicky, v tuto chvíli Španělsky, hodně čte – na prázdniny si nachystala 8 knih, její videa rozhodně nejsou amatérská a mluvila o tom, že si je sama stříhá někdy i několik hodin.

 

Podnikatelská vsuvka: Nikdy nepodceňujte svou míru vzdělávání, je důležité a dává vám nejen náskok, ale v očích druhých i důvěryhodnost a prestiž.

 

Dalším velmi zajímavým a opět chytrým podnikatelským tahem v Teriině kariéře byla spolupráce. Fakt, že dva jsou víc než jeden a když jsou navíc stejně naladěni, posouvá byznys do netušených dimenzí, věděla taky. (Fakt by mě zajímalo, kdo jí tohle učí ;-)) Když pronášela  řeč o tom, aby se mladí lidé nebáli být sami, že je lepší být chvíli sám a zbavit se lidí, kteří se mnou kamarádí třeba jen na oko a nebo mě v tom, co dělám, nepodporují, ale brzdí a že když se od nich oddělím, tak vytvořím prostor pro to si najít nové opravdové stejně naladěné kamarády nebo kolegy pro práci, mrazilo mě v zádech. Jo, jo, tohle není žádná křehká naivní patnáctka, ale vrcholná podnikatelka s jasně vstřebanými pravidly úspěšného byznysu.

Ví to, co mnozí podnikatelé ne. A má úspěch. Je sama sebou, na nic si nehraje, vzdělává se, je osobnostně přitažlivá, má hodnoty, díky nimž je pozitivním vzorem, začala od nuly a dává naději mnohým, že to také dokáží, jasně komunikuje svůj příběh, je zodpovědná, spojila se ke spolupráci s těmi, kteří vidí svět i práci stejně jako ona. To je Teri Blitzen, 15 holka, která se pro mě v tu poslední červnovou sobotu vyloupla z mlhy neznáma a srazila mě na kolena. A tak, i když hodně věcí se na Utuberingu nepovedlo, tohle mnohonásobně převýšilo hodnotu vstupného a veškerého zklamání.

Úspěch a s ním spojené i vydělávání peněz, má své zákonitosti a pravidla. To, co jsem viděla u Teri, vidím i u všech úspěšných podnikatelů. Jen to tentokrát byl trochu šok…..


3.8.2015 mi přišel krásný e-mail. Děkuji mockrát!

“ Vážená paní Mašínová,
jsem maminka Terezky a včera jsem si přečetla Váš příspěvek, který mi opravdu a i mému manželovi, doslova vyrazil dech. Něco tak krásného číst o dceři mne opravdu dojalo a chtěla jsem Vám velice poděkovat, že umíte takto ohodnotit pilnou práci 15 leté „žabky“, která dospěla rychleji než jsem čekala. Věřte, že mne to opravdu potěšilo číst toto od dospělého člověka a výstižná slova co vše člověk musí udělat, aby byl v životě úspěšný.
Ještě jednou velice děkuji za krásný článek.
Mátě u mne velkou kytici a velké poděkování.
Děkuji a přeji mnoho úspěchů i Vám.
S úctou

Jana Hodanová“

 


Kdo nevykročí, nikam nedojde.

Z PORAŽENÉ ŽENY VÍTĚZKOU
V ŽIVOTĚ I PODNIKÁNÍ.

Můj osobní příběh

Komentáře
 1. Vojta Marek napsal:

  Tak tohle je úžasný článek. Teri sleduji už poměrně dlouho a mám stejný názor, už od začátku jsem si myslel, že to ta holčina dotáhne daleko, protože to má v hlavě. Děkuji i za Váš blog, který teď budu číst pravidelně!

  • Veronika Mašínová napsal:

   Milý Vojto,
   díky za tvou reakci, Teri to často nemá jednoduché, ale opravdu pracuje poctivě a tvrdě a nic nemá zadarmo. Je inspirací pro každého, že je dobré dělat svou práci s chutí, radostí a vytrvale. A děkuji za vás jako nového pravidelného čtenáře mého blogu :-)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů